Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuscy piloci na pokładzie Trumana

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 27 maja 2008

Trzy francuskie samoloty pokładowe, jak co roku, odbyły wspólne ćwiczenia na pokładzie amerykańskiego lotniskowca. Tym razem był to USS Harry S. Truman.

Oba francuskie samoloty w czasie przygotowania do startu / Zdjęcie: US Navy

Po raz pierwszy francuski samolot operował z pokładu amerykańskiego lotniskowca w 2002, w czasie działań nad Afganistanem. Była to maszyna wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye, wykorzystująca pokład lotniczy USS John C. Stennis (CVN 74). W późniejszych latach Francuzi - obok E-2C - wysyłali na amerykańskie okręty również samoloty Super Entendard, a od ubiegłego roku, także Rafale-M, pokładową wersję najnowszego samolotu wielozadaniowego koncernu Dassault.

W tym roku Francuzi po raz pierwszy gościli na pokładzie USS Harry S. Truman (CVN 75), jednostki, która obecnie przebywa na Morzu Śródziemnym. Na pokład przebazowano 2 Rafale-M i jeden z trzech posiadanych E-2C. 21 maja wykonały one łącznie 6 startów i lądowań. Natomiast trzeci myśliwiec przeprowadził 13 przyziemień (dotykając kołami pokładu i natychmiast startując), w ramach testów wytrzymałości goleni podwozia.

W tym roku podobne ćwiczenie zostanie powtórzone w lipcu, z udziałem USS Theodore Roosevelt (CVN 71). Jest to o tyle istotne, że jedyny francuski lotniskowiec, Charles de Gaulle (R 91), od września 2007 przechodzi pierwszy remont, który zakończy się w listopadzie tego roku. Wspólne ćwiczenia z amerykańskimi lotniskowcami są więc jedyną szansą dla francuskich pilotów morskich, na ćwiczenie startów i lądowań w realnych warunkach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.