Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraińsko-Polskie Forum przemysłów obronnych

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 listopada 2013

W dniach 14-15 listopada w Kijowie odbyła się ІІ edycja Międzynarodowej konferencji Ukraińsko-Polskie Forum współpracy przemysłów obronnych. W jej trakcie przedstawiciele sektorów zbrojeniowych obu krajów omówili sposoby i obszary dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej.

Podczas konferencji przedstawiciele sektorów zbrojeniowych obydwu krajów omówili sposoby i obszary dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej. Wszyscy zgodnie wyrazili gotowość do rozpoczęcia praktycznej realizacji planów i zamiarów w zakresie aktywizacji wzajemnie korzystnej współpracy między Ukrainą i Polską

Konferencję ze strony polskiej zorganizowano wysiłkiem Ambasady RP w Kijowie, Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Stowarzyszenia Euroatlantyckiego (SEA), przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej RP. Organizatorem ze strony ukraińskiej był państwowy koncern Ukroboronprom, we współpracy z Ministerstwem Obrony Ukrainy.

Z Polski do Kijowa przybyła delegacja w składzie ok. 20 osób, na czele z szefem Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, jednocześnie Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. współpracy z Ukrainą, gen. dyw. Leszkiem Cwojdzińskim. Stronę polską reprezentowali także przedstawiciele zakładów przemysłu obronnego, a Ukrainę – przedstawiciele Ministerstwa Obrony, kierownictwa państwowego koncernu Ukroboronprom oraz przedstawiciele największych państwowych i niepaństwowych zakładów przemysłu zbrojeniowego.

Oceniając relacje pomiędzy obydwoma krajami, gen. dyw. L. Cwojdziński zaznaczył, że Ukraina jest dla Polski wiernym i istotnym partnerem. Jak stwierdził, w 2013 nastąpiła aktywizacja współpracy w sferze obronności i współpracy techniczno-wojskowej obu naszych krajów.

Dyrektor I. Odnorałow podkreślił, że kierownictwo resortów obrony obu krajów odbyło w tym roku już trzy robocze spotkania oraz, że Ukraina i Polska mają niespożyty potencjał współpracy techniczno-wojskowej, zaś aktywizacja dwustronnego dialogu politycznego w obszarze obronności powinna stać się podstawą do nadania mu praktycznego wymiaru. Perspektywicznymi kierunkami współpracy mogą być m.in. wspólne programy modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rynkach Afryki Pn. i Bliskiego Wschodu.

Od lewej: P. Soroka – Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego, Janusz Onyszkiewicz, Przewodniczący Rady Wykonawczej SEA i doradca ministra Obrony Narodowej RP, gen. dyw. Leszek Cwojdziński, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, I. Odnorałow, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. współpracy z Ukrainą, p.o. dyrektora Departamentu Opracowań i Zakupów Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego MO Ukrainy, W. Majstrenko, z-ca Dyrektora Generalnego koncernu Ukroboronprom

Jak zauważył w swoim wystąpieniu gen. Cwojdziński, także strona polska widzi znaczące możliwości rozszerzenia współprac w sferze wspólnej modernizacji uzbrojenia na rynkach krajów trzecich. Chodzi przede wszystkim o sprzęt lotniczy i technikę pancerną produkcji b. ZSRR. Jednocześnie istnieją perspektywy dla programów współpracy przy modernizacji samolotów MiG-29 należących do SP w ukraińskich zakładach lotniczych oraz udziału Ukrainy w programie stworzenia nowych modyfikacji wielozadaniowych śmigłowców z rodziny Sokół (W-3PL Głuszec і W-3PL/N-ІF).

Przewodniczący Rady Wykonawczej SEA i doradca ministra Obrony Narodowej RP Janusz Onyszkiewicz stwierdził, że Polska zainteresowana jest w uzgodnionych działaniach obu krajów na rynkach uzbrojenia i sprzętu wojskowego Azji i Afryki oraz w koprodukcji niektórych rodzajów sprzętu dla potrzeb tych rynków. J. Onyszkiewicz nie wykluczył możliwości udostępnienia europejskiego rynku uzbrojenia i sprzętu wojskowego także dla Ukrainy, poprzez współdziałanie z Polską, jako członkiem UE i NATO. Aktualnie w związku z redukcją wydatków na obronę i wskutek występowania zjawisk kryzysowych w gospodarce krajów unijnych, Unia Europejska udzieliła swoim członkom prawa do realizacji zakupów uzbrojenia poza UE. Wobec tego dla Ukrainy pojawiają się także pewne możliwości w przypadku zacieśnienia współpracy z Polską, czemu ponadto znacząco mogłoby sprzyjać podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską – dodał Janusz Onyszkiewicz.

Możliwości ukraińskiego sektora przemysłowo-obronnego przedstawione zostały przez zastępcę dyrektora Ukroboronprom, Witalija Majstrenkę, który zaznaczył, że współpraca Polski i Ukrainy ma duże znaczenie dla obu krajów. Ukraina ma już pozytywne doświadczenia współpracy z polskimi zakładami. Głównym obecnie zadaniem jest poszukiwanie sposobów na realizację wspólnych projektów.

Wizytacja zakładów BK Łucz przez polską delegację / Zdjęcia: Walerij Riabych

W swoich wystąpieniach podczas konferencji przedstawiciele Polski i Ukrainy jednomyślnie podkreślali, że rozwój współpracy techniczno-wojskowej jest dla obu stron korzystny. Obydwa kraje mają interesujące projekty w sferze produkcji uzbrojenia i środków technicznych, osiągnięcia na własnym rynku towarów i usług o przeznaczeniu wojskowym i specjalnym. Podczas dyskusji o możliwych obszarach współpracy strony stwierdziły, że rozszerzenie dwustronnej kooperacji naukowo-technicznej i technologicznej  zakładów polskich i ukraińskich odpowiada interesom modernizacji polskiego wojska i stwarza większe perspektywy dla wspólnej promocji produkcji przemysłu obronnego na rynkach krajów trzecich.

Drugi dzień konferencji odbył się w formacie dyskusji panelowych uczestników specjalistycznych grup roboczych: śmigłowcowej, lotniczej, pancernej i radiolokacyjnej. W wyniku posiedzeń nakreślone zostały perspektywy dotyczące możliwości wyznaczenia wspólnych polsko-ukraińskich projektów we wspomnianych dziedzinach.

Odbyły się także rozmowy przedstawicieli Polskiego Lobby Przemysłowego z przedstawicielami Departamentu Utylizacji Komponentów Paliwa Rakietowego i Amunicji MO Ukrainy, w wyniku których doszło do powołania piątej grupy roboczej zajmującej się problematyką utylizacji uzbrojenia. Przedstawiciele strony polskiej zaznaczyli, że w celu przeprowadzenia rozmów z ukraińskim resortem obrony już wkrótce może mieć miejsce wizyta na Ukrainie specjalistów polskiej spółki specjalizującej się w utylizacji rakiet i pocisków.

Na podstawie informacji Walerija Riabycha, Defense Express


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.