Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SENER koordynatorem LEOSWEEP

Astronautyka, 05 grudnia 2013

Projekt LEOSWEEP, koordynowany przez grupę inżynieryjną i technologiczną SENER, otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej. SENER będzie liderem konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu.

Ilustracja koncepcji bezkontaktowej zmiany orbity i/lub położenia przestrzennego obiektu, spowodowanej działaniem strumienia jonów / Rysunek: SENER

Wśród 11 instytucji realizujących projekt LEOSWEEP (Improving Low Earth Orbit Security With Enhanced Electric Propulsion) znajdują się przedsiębiorstwa, ośrodki badawcze i uniwersytety z Unii Europejskiej oraz Ukrainy. LEOSWEEP jest sposobem na problem kosmicznych śmieci krążących wokół Ziemi, skumulowanych na niskiej orbicie.

Obecnie ich masę szacuje się na 2,5 tys. t. W przybliżeniu połowa tej masy to ostatnie stopnie rakiet nośnych. Przewiduje się, ż w najbliższych latach, o ile nie zostaną podjęte działania temu zapobiegające, ilość śmieci kosmicznych zwiększy się wykładniczo.

Może to stanowić duże zagrożenie bezpieczeństwa obecnych i przyszłych misji kosmicznych. Deorbitacja lub przemieszczenie skumulowanych śmieci kosmicznych pozwoli na oczyszczenie pewnych obszarów niskiej orbity okołoziemskiej i tym samym zmniejszy ryzyko zderzeń i kolizji z aktualnie użytkowanymi sondami i satelitami.

Rozwiązanie zaproponowane w projekcie LEOSWEEP opiera się na pomyśle Ion Beam Shepherd (IBS), zaproponowanym w 2011 przez Space Dynamics Group Politechniki Madryckiej. IBS to koncepcja bezkontaktowej zmiany orbity i/lub położenia przestrzennego obiektu, spowodowanej działaniem strumienia jonów, wystrzeliwanym z silników sterujących pobliskiego statku kosmicznego.

Projekt przewiduje wstępne opracowanie demonstratora sondy kosmicznej, opracowanie symulatorów działania systemu, łącznie z układem naprowadzania, nawigacji i sterowania oraz modeli strumieni jonowych, a także opracowanie i zbadanie specjalnego silnika jonowego. Jego próby będą przeprowadzane w największej w Europie komorze próżniowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.