Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

SENER koordynatorem LEOSWEEP

Astronautyka, 05 grudnia 2013

Projekt LEOSWEEP, koordynowany przez grupę inżynieryjną i technologiczną SENER, otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej. SENER będzie liderem konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu.

Ilustracja koncepcji bezkontaktowej zmiany orbity i/lub położenia przestrzennego obiektu, spowodowanej działaniem strumienia jonów / Rysunek: SENER

Wśród 11 instytucji realizujących projekt LEOSWEEP (Improving Low Earth Orbit Security With Enhanced Electric Propulsion) znajdują się przedsiębiorstwa, ośrodki badawcze i uniwersytety z Unii Europejskiej oraz Ukrainy. LEOSWEEP jest sposobem na problem kosmicznych śmieci krążących wokół Ziemi, skumulowanych na niskiej orbicie.

Obecnie ich masę szacuje się na 2,5 tys. t. W przybliżeniu połowa tej masy to ostatnie stopnie rakiet nośnych. Przewiduje się, ż w najbliższych latach, o ile nie zostaną podjęte działania temu zapobiegające, ilość śmieci kosmicznych zwiększy się wykładniczo.

Może to stanowić duże zagrożenie bezpieczeństwa obecnych i przyszłych misji kosmicznych. Deorbitacja lub przemieszczenie skumulowanych śmieci kosmicznych pozwoli na oczyszczenie pewnych obszarów niskiej orbity okołoziemskiej i tym samym zmniejszy ryzyko zderzeń i kolizji z aktualnie użytkowanymi sondami i satelitami.

Rozwiązanie zaproponowane w projekcie LEOSWEEP opiera się na pomyśle Ion Beam Shepherd (IBS), zaproponowanym w 2011 przez Space Dynamics Group Politechniki Madryckiej. IBS to koncepcja bezkontaktowej zmiany orbity i/lub położenia przestrzennego obiektu, spowodowanej działaniem strumienia jonów, wystrzeliwanym z silników sterujących pobliskiego statku kosmicznego.

Projekt przewiduje wstępne opracowanie demonstratora sondy kosmicznej, opracowanie symulatorów działania systemu, łącznie z układem naprowadzania, nawigacji i sterowania oraz modeli strumieni jonowych, a także opracowanie i zbadanie specjalnego silnika jonowego. Jego próby będą przeprowadzane w największej w Europie komorze próżniowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.