Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

C-27J do zwalczania pożarów

Lotnictwo cywilne, 06 grudnia 2013

Jeden z rumuńskich transportowców C-27J Spartan został wyposażony w nowy system gaszenia pożarów. Przeprowadzono już jego pierwsze próby.

Rumuński C-27J Spartan użyty do prób nowego systemu gaszenia pożarów

Koncern Alenia Aermacchi poinformował o opracowaniu nowego systemu do gaszenia pożarów. Nosi on nazwę Caylym Guardian. W skład systemu wchodzi maksymalnie 6 zasobników A22, wykonanych z kartonu, umieszczonych w ładowni Spartana. Każdy z nich mieści 1000 l wody lub środka gaśniczego. Co najważniejsze, można je przewozić na pokładzie bez jakichkolwiek modyfikacji ładowni samolotu.

Zasobniki są zrzucane z pokładu transportowca, przez tylną rampę, bezpośrednio na źródło ognia. Po opuszczeniu ładowni rozpadają się, uwalniając ciecz ze swojego wnętrza.

Caylym Guardian umożliwia wykonywanie zrzutów cieczy gaśniczej z wysokości 457 m, czyli znacznie większej niż dotychczas. Rozwiązanie takie zwiększa bezpieczeństwo załogi samolotu, która nie musi zniżać się na kilkadziesiąt metrów, aby zrzucić wodę bezpośrednio na źródło ognia.

Sekwencja zrzutu zasobnika A22, wchodzącego w skład systemu Caylym Guardian / Zdjęcia: Alenia Aermacchi

A22 są biodegradowalne, tak więc nawet jeżeli nie spalą się w pożarze, po opadnięciu na ziemię nie będą zagrażały środowisku naturalnemu. Można je także zebrać i użyć ponownie, jeżeli nie zostaną zniszczone.

Próby systemu Caylym Guardian zostały przeprowadzone z użyciem jednego z C-27J ze składu Fortele Aeriene Române (wojsk lotniczych Rumunii). Zrealizowano je w ciągu kilku ostatnich tygodni, na jednym z górskich poligonów w Rumunii.

Projekt Alenii jest kolejnym przykładem użycia samolotów transportowych do gaszenia pożarów. Niedawno podobny projekt ujawnił Airbus Military (C295 w wersji przeciwpożarowej, 2013-10-23). Natomiast BAE Systems oferuje strażakom przebudowane samoloty komunikacyjne (Pożarnicze BAe 146 / Avro RJ, 2013-09-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.