Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

C-27J do zwalczania pożarów

Lotnictwo cywilne, 06 grudnia 2013

Jeden z rumuńskich transportowców C-27J Spartan został wyposażony w nowy system gaszenia pożarów. Przeprowadzono już jego pierwsze próby.

Rumuński C-27J Spartan użyty do prób nowego systemu gaszenia pożarów

Koncern Alenia Aermacchi poinformował o opracowaniu nowego systemu do gaszenia pożarów. Nosi on nazwę Caylym Guardian. W skład systemu wchodzi maksymalnie 6 zasobników A22, wykonanych z kartonu, umieszczonych w ładowni Spartana. Każdy z nich mieści 1000 l wody lub środka gaśniczego. Co najważniejsze, można je przewozić na pokładzie bez jakichkolwiek modyfikacji ładowni samolotu.

Zasobniki są zrzucane z pokładu transportowca, przez tylną rampę, bezpośrednio na źródło ognia. Po opuszczeniu ładowni rozpadają się, uwalniając ciecz ze swojego wnętrza.

Caylym Guardian umożliwia wykonywanie zrzutów cieczy gaśniczej z wysokości 457 m, czyli znacznie większej niż dotychczas. Rozwiązanie takie zwiększa bezpieczeństwo załogi samolotu, która nie musi zniżać się na kilkadziesiąt metrów, aby zrzucić wodę bezpośrednio na źródło ognia.

Sekwencja zrzutu zasobnika A22, wchodzącego w skład systemu Caylym Guardian / Zdjęcia: Alenia Aermacchi

A22 są biodegradowalne, tak więc nawet jeżeli nie spalą się w pożarze, po opadnięciu na ziemię nie będą zagrażały środowisku naturalnemu. Można je także zebrać i użyć ponownie, jeżeli nie zostaną zniszczone.

Próby systemu Caylym Guardian zostały przeprowadzone z użyciem jednego z C-27J ze składu Fortele Aeriene Române (wojsk lotniczych Rumunii). Zrealizowano je w ciągu kilku ostatnich tygodni, na jednym z górskich poligonów w Rumunii.

Projekt Alenii jest kolejnym przykładem użycia samolotów transportowych do gaszenia pożarów. Niedawno podobny projekt ujawnił Airbus Military (C295 w wersji przeciwpożarowej, 2013-10-23). Natomiast BAE Systems oferuje strażakom przebudowane samoloty komunikacyjne (Pożarnicze BAe 146 / Avro RJ, 2013-09-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.