Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Druga eskadra F-15J w Naha

Lotnictwo wojskowe, 12 grudnia 2013

Tokio zamierza podwoić liczbę samolotów myśliwskich stacjonujących na terenie bazy Wojsk Lotniczych Samoobrony (JASDF) w Naha na Okinawie.

Plany podwojenia liczby samolotów myśliwskich F-15J stacjonujących w Naha do około 40 związane są z ostatnimi wydarzeniami wokół problemu spornych wysp Senkaku/Diaoiu. Chodzi przede wszystkim o nową kontrowersyjną chińską strefę identyfikacji obrony powietrznej, obejmującą swym zasięgiem także wspomniane wyspy / Zdjęcie: USAF

Plany władz w Tokio zakładają zwiększenie liczby eskadr myśliwskich stacjonujących w Naha Air Base do dwóch. Obecnie w Naha bazuje około 20 myśliwców F-15J. Podwojenie tej liczby ma pozwolić na efektywniejszą ochronę japońskiej przestrzeni powietrznej i strefy identyfikacji obrony powietrznej.

Ponadto, japońskie władze zamierzają dokonać częściowej przebudowy Naha, tak by w przyszłości bazowały w niej samoloty wczesnego ostrzegania E-2C. Mają one stanowić uzupełnienie stacjonujących na miejscu patrolowych P-3C (Japońskie P-3C nad Senkaku, 2013-11-28), należących do Morskich Sił Samoobrony (JMSDF).

Powyższe plany muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez parlament. Jeżeli do tego dojdzie, na ich realizację Tokio zamierza poświęcić najbliższe 5 lat, począwszy od roku budżetowego 2014/2015. W ostatnich miesiącach japońskie władze dużo mówiły też o możliwości rozmieszczenia jednostek wojskowych, w tym wspomnianych F-15J, na wyspie Shimoji (Chińskie okręty znów blisko Senkaku/Diaoiu, 2013-01-21).

Rozwiązanie takie wydaje się korzystniejsze od obecnie proponowanego. Głównie dlatego, że stacjonujące na Shimoji samoloty myśliwskie dzieliłoby od spornych wysp Senkaku/Diaoiu zaledwie 190 km. W chwili obecnej, w przypadku kolejnych powietrznych prowokacji ChRL nad omawianym obszarem (Chiński bsl nad Senkaku?, 2013-09-10, Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14), Tokio zmuszone jest do podrywania par dyżurnych stacjonujących w bazie Naha, oddalonej od Senkaku/Diaoiu o ponad 400 km.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.