Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hełmy dla skoczków (podejście drugie)

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 grudnia 2013

Wojsko Polskie po raz kolejny próbuje pozyskać 5175 hełmów do skoków spadochronowych. To już drugie podejście do ich zakupu, to z 2011 zakończyło się całkowitym fiaskiem.

Trudno uwierzyć, że w drugiej dekadzie XXI wieku Wojsko Polskie nadal musi podczas desantu zaopatrywać żołnierzy jednostek powietrzno-desantowych w dwa typy hełmów. Pierwszy, stalowy wz. 1963, wykorzystywany jest tylko do skoku, a drugi kompozytowy, zakładany jest, gdy spadochroniarz dotknie ziemi / Zdjęcie: MON

Po raz drugi Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawy hełmów dla spadochroniarzy. Mają one zastąpić przestarzały model wz. 1963, który jako jedyny został zatwierdzony do wykonywania w nim skoków spadochronowych. Warto dodać, że jest to już druga próba zakupu identycznej liczby hełmów dla skoczków na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Pierwszy raz Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na takie osłony głów 11 marca 2011. Niemniej, tamta procedura została zakończona bardzo szybko, bo już 14 kwietnia 2011. Okazało się, że żaden z trzech oferowanych modeli nie spełniał warunków przetargu. Wynikało to z fatalnie napisanych założeń (obejmujących m.in. zbyt słabą osłonę balistyczną, za dużą masę, czy niejasne zapisy dotyczące ochrony zapewnianej przez czerep w okolicy uszu). Należy mieć nadzieję, że po ponad dwóch latach od poprzedniej próby, specjaliści z warszawskiej instytucji nauczyli się czegoś na swoich błędach.

Obok hełmów i spadochronów wojsko chce zakupić tez dwa zestawy aluminiowych platform desantowych typu V 12-stopowych (108 x 88, odpowiednik HCU-6/E) i trzy zestawy mniejszych platform typu V 8-stopowych (54 x 88, odpowiednik HCU-12/E). Na pokładzie samolotu Airbus Military C295 mieści się 5 tych drugich i 9 tych pierwszych, zgodnych ze standardowymi rozmiarami palet systemu 463L / Zdjęcie: USAF

Tym razem Inspektorat Uzbrojenia nie zdecydował się na publikację wstępnych założeń taktyczno-technicznych. W obawie przed ewentualną krytyką te – wraz ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia – trafią jedynie do potencjalnych wykonawców. Tym samym trudno ocenić, czy założenia są sensowne, czy ponownie będą skutkowały zakończeniem postępowania po odrzuceniu wyrobów nie spełniających wymagań. A tym samym przesunięciem dostaw o kolejne lata.

Z skąpych informacji wynika, że wojsko poszukuje hełmów nowych, wyprodukowanych w roku dostawy. Czerep ma chronić przed odłamkami i niektórymi pociskami z broni strzeleckiej, skutkami uderzeń niebezpiecznymi przedmiotami i urazami, których może doznać użytkownik podczas wykonywania zadań w warunkach bojowych wojsk powietrzno-desantowych. Sprawdzenie ochrony balistycznej musi być dokonane przez odpowiednią jednostkę certyfikującą. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy składać do 15 stycznia 2014. Dostawy nowych hełmów do składu w Koluszkach mają rozpocząć się 1 czerwca i zakończyć 30 listopada 2014.

Polskie Siły Zbrojne chcą nabyć też 37 zasobników towarowych CDS A-22, w postaci nylonowego pojemnika mocowanego do kartonowo-sklejkowej podstawy z podczepionym spadochronem / Zdjęcie: USMC

To już drugi przetarg na sprzęt do skoków spadochronowych ogłoszony w grudniu. Na początku miesiąca Inspektorat rozpoczął poszukiwania 60 spadochronów desantowych typu skrzydło z wolnym systemem otwarcia (wyposażonych w cyfrowe automaty spadochronowe z trybem pracy Espert), 25 spadochronów wyczynowych typu skrzydło dla instruktorów, 10 spadochronów wyczynowych typu skrzydło dla instruktorów przyśpieszonej nauki swobodnego spadania (AFF, Accelerated Free-Fall), dwa zestawy aluminiowych platform desantowych typu V 12-stopowych (108 x 88, odpowiednik HCU-6/E) i trzy zestawy mniejszych platform typu V 8-stopowych (54 x 88, odpowiednik HCU-12/E) oraz 37 zasobników towarowych CDS (Container Delivery System) A-22.


Drukuj Góra