Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Superlekki kpr Thales UK

Przemysł zbrojeniowy, 03 czerwca 2008

Thales UK zaprezentował superlekki, tani kierowany pocisk rakietowy LMM (Lightweight Multirole Missile) przeznaczony do uzbrojenia bezpilotowych samolotów i śmigłowców.

LMM ma masę równą 13 kg. Nowy pocisk przeszedł już pierwsze testy. Wystrzeliwano go z ważącego 200 kg śmigłowca bezpilotowego Schiebel S-100 Camcopter, który może przenosić dwa LMM.

LMM napędzany jest dwustopniowym silnikiem na paliwo stałe Roxela. Naprowadzany jest na cel z użyciem głowicy laserowej. W obecnej wersji przenosi odłamkową głowicę bojową o masie 3 kg. Zasięg LMM wynosi 8 km.

Podstawą nowego projektu, realizowanego od początku 2007, był pocisk przeciwlotniczy Starstreak. Kluczowym celem było zbudowanie jak najtańszego pocisku o jak najszerszych możliwościach. Thales UK wydał dotąd na opracowanie LMM ok. 2 mln funtów.

Pocisk może zwalczać różne - oceniane jako ważne - cele, choć nie ciężko opancerzone pojazdy. Można go wystrzeliwać nie tylko z bsl, ale i z załogowych śmigłowców, np. Apache czy Lynx. Ma też powstać wersja przeciwlotnicza do uzbrojenia okrętów i pojazdów lądowych.

W przyszłości planowane jest opracowanie nowych głowic bojowych i systemów naprowadzania (półaktywny laserowy, bezwładnościowy). Według Thales UK, LMM ma kosztować 50-60% ceny Starstreaka.

Drugi etap prób LMM planowany jest na przełom lat 2009-2010. Seryjna produkcja ma się rozpocząć w 2011.

Zdjęcia: Thales UK


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.