Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Superlekki kpr Thales UK

Przemysł zbrojeniowy, 03 czerwca 2008

Thales UK zaprezentował superlekki, tani kierowany pocisk rakietowy LMM (Lightweight Multirole Missile) przeznaczony do uzbrojenia bezpilotowych samolotów i śmigłowców.

LMM ma masę równą 13 kg. Nowy pocisk przeszedł już pierwsze testy. Wystrzeliwano go z ważącego 200 kg śmigłowca bezpilotowego Schiebel S-100 Camcopter, który może przenosić dwa LMM.

LMM napędzany jest dwustopniowym silnikiem na paliwo stałe Roxela. Naprowadzany jest na cel z użyciem głowicy laserowej. W obecnej wersji przenosi odłamkową głowicę bojową o masie 3 kg. Zasięg LMM wynosi 8 km.

Podstawą nowego projektu, realizowanego od początku 2007, był pocisk przeciwlotniczy Starstreak. Kluczowym celem było zbudowanie jak najtańszego pocisku o jak najszerszych możliwościach. Thales UK wydał dotąd na opracowanie LMM ok. 2 mln funtów.

Pocisk może zwalczać różne - oceniane jako ważne - cele, choć nie ciężko opancerzone pojazdy. Można go wystrzeliwać nie tylko z bsl, ale i z załogowych śmigłowców, np. Apache czy Lynx. Ma też powstać wersja przeciwlotnicza do uzbrojenia okrętów i pojazdów lądowych.

W przyszłości planowane jest opracowanie nowych głowic bojowych i systemów naprowadzania (półaktywny laserowy, bezwładnościowy). Według Thales UK, LMM ma kosztować 50-60% ceny Starstreaka.

Drugi etap prób LMM planowany jest na przełom lat 2009-2010. Seryjna produkcja ma się rozpocząć w 2011.

Zdjęcia: Thales UK


Drukuj Góra