Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia się zbroi

Strategia i polityka, 16 grudnia 2013

Rząd w Tokio ma zaaprobować nowy, 5-letni plan wydatków na obronność. Uwzględnione mają w nim być m.in. zmiennopłaty V-22 Osprey i bezzałogowce RQ-4.

Jednym z nowych rodzajów uzbrojenia w siłach samoobrony Japonii będą zmiennopłaty Osprey. Tokio zamierza nabyć 17 statków powietrznych tego typu, najprawdopodobniej w wersji MV-22, używanej przez US Marine Corps / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Plan został ujawniony 13 grudnia i ma obowiązywać od roku budżetowego 2014, rozpoczynającego się w kwietniu przyszłego roku. Jego zatwierdzenie spodziewane jest jutro. Całkowita suma wydatków szacowana jest na 24,67 bln JPY (725,1 mld PLN).

Rząd premiera Shinzo Abe ma także podać wytyczne dotyczące narodowej strategii bezpieczeństwa i programów obronnych na następną dekadę. Główne zagadnienia to przeciwstawienie się atakowi sił lotniczych i morskich ChRL (ChRL wysyła myśliwce w pobliże Senkaku, 2013-11-29) oraz zagrożenie pociskami balistycznym, także z głowicami nuklearnymi, które mogą być odpalane z terytorium KRL-D.

W ciągu następnych 5 lat japońskie Siły Samoobrony nabędą 17 zmiennopłatów MV-22 Osprey (Osprey’e na JS Hyuga, 2013-06-17) i 3 bezzałogowe statki latające RQ-4 Global Hawk (Japońskie Global Hawki?, 2013-01-02) oraz 52 pojazdy amfibijne AAV-7. Pozwoli to na lepsze dozorowanie aktywności chińskiej na wodach Morza Wschodniochińskiego i obronę odległych wysp w przypadku ataku ze strony ChRL.

W planie budżetu uwzględniono m.in. 28 samolotów wielozadaniowych F-35A (Japoński przemysł w programie F-35, 2013-07-21) i 99 nowych wozów bojowych MCV (MCV – japoński wóz bojowy, 2013-10-12), a także 3 wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące i 4 lotnicze stanowiska wczesnego ostrzegania. Liczba japońskich niszczycieli z systemem Aegis ma zwiększyć się do 8 (Kolejne niszczyciele Aegis dla Japonii, 2013-07-08).

Liczba żołnierzy lądowych sił samoobrony wzrośnie do 159 tysięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.