Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Standard Flex już w Kłajpedzie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 03 czerwca 2008

1 czerwca do portu wojennego w Kłajpedzie przybył pierwszy z zakupionych w Danii okrętów patrolowych typu Standard Flex 300 (Flyvefisken), z nowym oznaczeniem burtowym P11.


P11 po zacumowaniu do nabrzeża portu wojennego w Kłajpedzie. Tylni pokład jest pusty. Do misji bojowych montuje się tam różne typu uzbrojenia i wyposażenia. Jednostka stoi na tle jednej z dwóch ex-sowieckich fregat typu Albatros (F11 Žemaitis). Z prawej strony widoczna rufa ex-norweskiej łodzi patrolowej typu Storm (F33 Skalvis), która ma już za sobą ok. 40 lat służby / Zdjęcie: MO Litwy

Na pokładzie jednostki dowodzonej przez kpt. Alvydasa Cerniauskasa, przybyło 22 litewskich marynarzy i duńscy doradcy. Oficjalna ceremonia przekazania okrętu - z udziałem przedstawicieli władz wojskowych i politycznych obu państw - odbyła się 30 maja w Danii.

P11 w czasie przybijania do nabrzeża. Widoczna wieża działa 76mm Oto Melara Super Rapid, jedynego uzbrojenia zamontowanego na czas transportu z Danii do nowego, macierzystego portu / Zdjęcie: MO Litwy

P11, razem z drugą, bliźniaczą jednostką już wkrótce będą stanowiły trzon litewskiej marynarki wojennej (zobacz: Standard Flex 300 dla Litwinów). Prawdopodobnie w dalszej przyszłości, pozyskają oni również trzecią jednostkę tego typu.

Po wycofaniu starych okrętów, flota naszego północnego sąsiada składać się więc będzie z 2-3 jednostek typu Standard Flex 300, jednego ex-norweskiego dużego trałowca (o wyporności 1400 t) N42 Jotvingis - który służy Litwinom jako okręt dowodzenia i zaopatrzenia - oraz 2 małych, ex-niemieckich trałowców typu Lindau.

Przedstawiciele litewskiej marynarki twierdzą, że Standard Flexy będą wykorzystywane głównie do zadań patrolowych i misji SAR. Z drugiej jednak strony, po doposażeniu w kontenery z różnymi systemami uzbrojenia, będą stanowiły najsilniejsze jednostki floty tego państwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.