Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Otwarcie MWL w Bydgoszczy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 grudnia 2013

Po trwającym ponad 3 lata remoncie, oficjalnie otwarto Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. W uroczystości wzięli udział, obok lokalnych władz, także przedstawiciele MSW i WP.

20 grudnia, po 3 latach remontu, oficjalnie otwarto Muzeum Wojsk Lądowych. Na zdjęciu budynek instytucji, mieszczący się u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej w Bydgoszczy obok Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Oficjalne otwarcie miało miejsce 20 grudnia, ale dopiero od dzisiaj muzeum zostało udostępnione dla zwiedzających. W uroczystości wzięli udział m.in. minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski , Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka oraz przedstawiciele bydgoskich instytucji i jednostek wojskowych, organizacji kombatanckich i władz miejskich.

Oficjalne otwarcie i pokaz ekspozycji stałej Wojska Lądowe od Cedyni do Karbali odbyło się z udziałem ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego,  dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki oraz innych przedstawicieli wojska, organizacji kombatanckich i władz lokalnych

Historia bydgoskiego muzeum rozpoczęła się w 1973, gdy otwarto Muzeum Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Istniało ono do końca 2003, kiedy to na mocy decyzji ministra Obrony Narodowej zostało przekształcone w Pomorskie Muzeum Wojskowe. Od 1 stycznia 2007 Pomorskie Muzeum Wojskowe otrzymało nową formę organizacyjno-prawną i zostało wpisane do Rejestru Instytucji Kultury. Placówkę czekały jednak dalsze zmiany. W kwietniu 2011 otrzymało nazwę Muzeum Wojsk Lądowych (MWL) w Bydgoszczy. Obecnie instytucją kieruje Mirosław Giętkowski.

Wśród egzemplarzy broni strzeleckiej znajduje się m.in. uzyskany niedawno z Węgier pistolet maszynowy Mors wz. 1939 czy odnaleziony w Norwegii całkowicie sprawny karabin przeciwpancerny wz. 1935

Pod koniec 2010 w placówce rozpoczęto długotrwały remont, pozwalający na całkowite przebudowanie ekspozycji stałej w budynku głównym muzeum przy ulicy Czerkaskiej 2. Uzyskała ona o wiele atrakcyjniejszą dla zwiedzających formę, nazwaną Wojska Lądowe od Cedyni do Karbali. Zakończyło to pierwszy etapu rozwoju placówki w nowym kształcie.

Część ekspozycji obejmuje instalacje przedstawiające broń zespołową - prezentowane w atrakcyjnej formie wraz z odpowiednio umundurowaną i wyposażoną obsługą i elementami wyposażenia sprzętu. Na zdjęciu obsługa 82-mm działa bezodrzutowego B-10 w umundurowaniu z lat 1970.

W kolejnych fazach powstanie odrębna specjalistyczna wystawa dotycząca zgromadzonej przez muzeum broni strzeleckiej (Drugi Mors w Polsce, 2013-06-27) i zostanie stworzona nowa ekspozycja plenerowa. Ta ostatnia pozwoli zaprezentować bogatą kolekcję ciężkiego sprzętu wojskowego, który ze względu na brak miejsca jest dostępny dla zwiedzających tylko w niewielkiej części (Przekazanie armat do MWL w Bydgoszczy, 2013-11-21).

Oprócz często unikatowych egzemplarzy broni na wystawie można obejrzeć też mało znane wzory umundurowania - używane często tylko eksperymentalnie, jak mundury maskujące żołnierzy wojsk powietrzno desantowych czy specjalistyczny ubiór ochronny żołnierzy obsługujących miotacze ognia

Na liczącym 600 m2 piętrze budynku znalazło się miejsce dla 10 dużych instalacji, przedstawiających historię polskich Wojsk Lądowych i 28 gablot wystawienniczych. Zdecydowana większość poświęcono rozwojowi armii od I wojny światowej do współczesności. Zwiedzający ma możliwość prześledzenia rozwoju umundurowania Wojsk Lądowych, jak również zapoznania się z wieloma typami uzbrojenia i wyposażenia, używanego przez rodzime siły zbrojne.

Broń eksponowana jest nie tylko jako element instalacji, ale również w gablotach umożliwiających jest wygodne obejrzenie. Na zdjęciu kolekcja granatników przeciwpancernych używanych w Wojsku Polskim począwszy od rodzimej kopii niemieckiego Panzerfausta czyli PT-100, przez RPG-2 i RPG-7 oraz kończąc na jednorazowym granatniku polskiej konstrukcji RPG-76 Komar / Zdjęcia: Krzysztof Winiecki

W Bydgoszczy można zobaczyć większość broni strzeleckiej Wojska Polskiego od uzyskania niepodległości w 1918 do dzisiaj. Zaletą nowej ekspozycji jest skupienie się na prezentacji eksponatów muzealnych, przy zredukowaniu treści prezentowanej w formie zdjęć i dokumentów. Te ostatnie zwiedzający może obejrzeć korzystając samodzielnie, korzystając z monitorów umieszczonych w kilku miejscach wystawy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.