Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie dostawy do Iraku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 grudnia 2013

USA dostarczają Irakowi kolejne partie pocisków rakietowych i małych bezzałogowców. Mają one służyć siłom rządowym do walki z rebeliantami.

Według New York Times, USA dostarczają do Iraku kolejne partie pocisków rakietowych i małych bezzałogowców. Ostatnia dostawa zawierała 75 kierowanych pocisków rakietowych Hellfire. Do marca Irak ma odebrać 10 małych bezzałogowców Insitu ScanEagle.

Według ABC News, kpr Hellfire trafiły do Iraku 19 grudnia. Mają służyć jako uzbrojenie 4 samolotów Cessna AC-208B Combat Caravan. W ostatnim okresie operują one w pobliżu granicy z Syrią, atakując obozy rebeliantów we współpracy z CIA.

Sytuacja w Iraku jest nadal niestabilna. Od czasu ataku USA na ten kraj w 2003 w walkach, zamachach terrorystycznych, w wyniku działań różnego rodzaju służb oraz z innych, pośrednich przyczyn (głód, zamieszki) zginęło kilkaset tysięcy Irakijczyków, w większości cywilów. Napięcie w Iraku znowu rośnie m.in. w wyniku walk między sunnitami i szyitami – jest największe od 2008. We wczorajszym zamachu na rynku w pobliżu świątyni w Bagdadzie zginęło 44 ludzi. Szacuje się, że tylko w 2013 – według ostrożnych szacunków – zginęło 6700 Irakijczyków.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.