Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Baza USA pozostanie na Okinawie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 grudnia 2013

Gubernator prefektury Okinawa zgodził się na przeniesienie bazy US Marine Corps na mniej zaludniony teren. Mieszkańcy nadal domagają się całkowitej likwidacji amerykańskich instalacji.

Marine Corps Air Station Futenma jest otoczona zwartą zabudową cywilną / Zdjęcie: scmp

Gubernator prefektury Okinawa, Hirokazu Nakaima zgodził się na zmianę położenia bazy lotniczej USMC (Marine Corps Air Station) Futenma na mniej zaludniony obszar prefektury. Pierwotne porozumienie w sprawie zmiany dyslokacji bazy w granicach Okinawy zostało podpisane przez rządy Stanów Zjednoczonych i Japonii jeszcze w 1996. Bardziej konkretną umowę zawarto w maju 2010. Jednak mieszkańcy wyspy i gubernator nadal domagali się całkowitego usunięcia amerykańskiej obecności z terytorium wyspy.

Baza lotnicza Futenma koło miasta Ginowan jest otoczona zwartą zabudową cywilną. W ostatnim czasie amerykańska obecność wojskowa wywołuje coraz większe protesty ludności Okinawy, m.in. z powodu dużej przestępczości wśród amerykańskich wojskowych, szkód ekologicznych i hałasu. Obecny plan przewiduje, że baza ma zostać przeniesiona na wybrzeże Henoko w rejon miasta Nago na północnym wschodzie Okinawy. Tam obecnie znajduje się baza piechoty morskiej USA Camp Schwab.

W specjalnym oświadczeniu sekretarz obrony USA, Chuck Hagel napisał, że z zadowoleniem przyjął decyzję o zgodzie na przeniesienie bazy. Dodał, że Stany Zjednoczone dążą do współpracy z rządem Japonii w celu zbudowania silnej i trwałej obecności wojsk USA przy mniejszym wpływie na ludność Okinawy. Oczekujemy dalszej współpracy z Japonią w celu realizacji naszego planu konsolidacji wojsk na Okinawie i kontynuacji przenoszenia Marines na Guam i do innych baz na Pacyfiku.

Obecnie na Okinawie stacjonuje ok. 18 tys. Marines. W ciągu dekady ich liczba ma spaść do 10 tys. (5 tys. z nich ma trafić na Guam, a ponad 2,5 tys. do Australii). W całej Japonii stacjonuje blisko 50 tys. amerykańskich żołnierzy i funkcjonariuszy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.