Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja niszczy broń chemiczną

Strategia i polityka, 04 czerwca 2008

Według zapewnień władz rosyjskich, kraj ten zniszczył już czwartą część zapasów broni chemicznej. Wymagają tego zapisy międzynarodowej umowy o likwidacji tego typu broni z 1997.

Mapa świata z zaznaczonymi krajami, które zadeklarowały pozbycie się broni chemicznej (kolor granatowy), poinformowały o posiadaniu jej zapasów lub posiadanie nieczynnych fabryk tej broni (jasnoniebieski). Szarym kolorem zaznaczono państwa, które nie podpisały lub nie ratyfikowały konwencji

Szef federalnej agencji do spraw niszczenia broni chemicznej, Walerij Kapaszyn, poinformował we wtorek, że Rosja zniszczyła 10,5 tys. t. broni chemicznej z 40 tys. posiadanych. Dodał, że w przypadku zapewnienia ciągłego finansowania, jego kraj jest zdolny do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych o likwidacji broni chemicznej, czyli do zniszczenia swojego arsenału do 2012. Kolejne 18 tys. t. ma zostać zutylizowane do grudnia 2009.

Rosja jest jednym ze 184 państw, które podpisały Konwencję o zakazie rozwoju, produkcji, składowaniu i używaniu broni chemicznej oraz jej likwidacji. Umowa obowiązuje od 1997 i zakłada zakończenie procesu do 2012. Na razie nie podpisało jej 7 państw uznanych przez ONZ. Są to Angola, Korea Północna, Egipt, Liban, Irak, Somalia i Syria. 4 inne (w tym Izrael) jeszcze jej nie parafowały.

Obecnie 5 krajów członkowskich deklaruje posiadanie arsenałów chemicznych: USA, Rosja, Indie, Libia i - prawdopodobnie - Korea Południowa. Więcej państw przyznało się do posiadania fabryk broni chemicznej. Wszystkie one zostały już jednak zamknięte. Część zniszczono, cześć zaczęła działać na rynku cywilnym.

Dzisiejsze oświadczenie Rosji jest o tyle ważne, że nasz wschodni sąsiad posiada największe, zadeklarowane zapasy broni chemicznej. Wynoszą one ok. 75% z istniejących oficjalnie ponad 40 tys. t broni chemicznej, składowanych na terytorium państw-sygnatariuszy.

Problem utylizacji tak wielkich ilości substancji chemicznych był ponad siły osłabionej w latach rządów gospodarki rosyjskiej. Dlatego kilka państw zachodnich, w tym USA, przeznaczyły w ciągu ostatnich lat na ten cel ok. 2 mld USD. Suma ta okazała się jednak niewystarczająca. Obecnie jednak Rosja znacznie przyspieszyła wypełnianie zobowiązań traktatowych.

O stopniu skomplikowania tego procesu świadczy przykład USA. Mimo posiadania zdecydowanie mniejszych zapasów, jej przedstawiciele planują, że całkowita likwidacja amerykańskiego arsenału potrwa do 2014 lub nawet 2026.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.