Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 stycznia 2014

Władze Indii anulowały kontrakt z AgustaWestland na dostawę 12 śmigłowców VVIP. Powodem były zarzuty korupcyjne.

Władze Indii zdecydowały dziś o anulowaniu zamówienia na 12 śmigłowców VIP AW101. Miały być one warte 35,46 mld rupii (aktualnie ok. 415 mln Euro). Decyzję podjął premier Manmohan Singh po spotkaniu z ministrem obrony A.K. Antony’m.

Włoskiemu koncernowi AgustaWestland udało się uzyskać zamówienie Indii na śmigłowce VVIP w 2010. Wkrótce jednak pojawiły się oskarżenia o korupcję przy rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. Zostało o nią oskarżonych co najmniej 15 ważnych funkcjonariuszy resortu obrony. Jednym z nich jest były dowódca indyjskich wojsk lotniczych, marszałek rez. S.P. Tyagi (Winny marszałek lotnictwa?, 2013-02-14). Śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze, powołując się m.in. na dokumenty uzyskane od rzekomych pośredników we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Wartość łapówek została oceniona na ok. 10% wartości kontraktu.

Od chwili podpisania kontraktu AgustaWestland dostarczyła odbiorcy 3 zamówione AW101. MO Indii zapłaciło zaś blisko 45% wartości kontraktu. Po ujawnieniu możliwości korupcji płatności zostały wstrzymane (Indie mają anulować przetarg na śmigłowce VIP, 2013-11-20). Przedstawiciele AgustaWestland zaprzeczają oskarżeniom o łapówkarstwo, choć w związku ze sprawą aresztowany został prezes koncernu, Giuseppe Orsi (Aresztowanie prezesa Finmeccanica, 2013-02-12). Teraz sprawa trafi do arbitrażu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.