Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 stycznia 2014

Władze Indii anulowały kontrakt z AgustaWestland na dostawę 12 śmigłowców VVIP. Powodem były zarzuty korupcyjne.

Władze Indii zdecydowały dziś o anulowaniu zamówienia na 12 śmigłowców VIP AW101. Miały być one warte 35,46 mld rupii (aktualnie ok. 415 mln Euro). Decyzję podjął premier Manmohan Singh po spotkaniu z ministrem obrony A.K. Antony’m.

Włoskiemu koncernowi AgustaWestland udało się uzyskać zamówienie Indii na śmigłowce VVIP w 2010. Wkrótce jednak pojawiły się oskarżenia o korupcję przy rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. Zostało o nią oskarżonych co najmniej 15 ważnych funkcjonariuszy resortu obrony. Jednym z nich jest były dowódca indyjskich wojsk lotniczych, marszałek rez. S.P. Tyagi (Winny marszałek lotnictwa?, 2013-02-14). Śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze, powołując się m.in. na dokumenty uzyskane od rzekomych pośredników we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Wartość łapówek została oceniona na ok. 10% wartości kontraktu.

Od chwili podpisania kontraktu AgustaWestland dostarczyła odbiorcy 3 zamówione AW101. MO Indii zapłaciło zaś blisko 45% wartości kontraktu. Po ujawnieniu możliwości korupcji płatności zostały wstrzymane (Indie mają anulować przetarg na śmigłowce VIP, 2013-11-20). Przedstawiciele AgustaWestland zaprzeczają oskarżeniom o łapówkarstwo, choć w związku ze sprawą aresztowany został prezes koncernu, Giuseppe Orsi (Aresztowanie prezesa Finmeccanica, 2013-02-12). Teraz sprawa trafi do arbitrażu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.