Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Co dalej z procesem Musharrafa?

Strategia i polityka, 02 stycznia 2014

Po raz kolejny były prezydent Pakistanu, Pervez Musharraf, nie zdołał dotrzeć do sądu na czekającą go rozprawę. Tym razem na przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne.

Pozostający na uchodźstwie od 2008, Musharraf powrócił do Pakistanu 24 marca 2013, by wziąć udział w zbliżających się wyborach prezydenckich. Decyzją sędziów Sądu Najwyższego wojskowy nie został dopuszczony do udziału w nich, a przez prokuraturę postawiony w stan oskarżenia. Od tego czasu pozostawał w areszcie domowym. Za popełnione w przeszłości przestępstwa, w tym udział w przewrocie z 1999, traktowanym w Pakistanie jako zdrada stanu, byłemu dyktatorowi grozi dożywocie, a nawet kara śmierci / Zdjęcie: The Indian Express

Były dyktator Pakistanu, Pervez Musharraf, po raz kolejny nie zdołał dotrzeć na rozprawę sądową toczącą się w sprawie przestępstw, jakie popełnił w czasie sprawowania urzędu prezydenta kraju. Dzisiejszy przypadek jest już trzecim w ciągu 2 tygodni. Poprzednio przyczyną dwukrotnej nieobecności wojskowego w sądzie były ładunki wybuchowe rzekomo wykryte na trasie przejazdu konwoju transportującego go z jego posiadłości pod Islamabadem do gmachu Biblioteki Narodowej w stolicy.

Dziś na przeszkodzie stanęły były problemy zdrowotne Musharrafa. Według jego obrońców, w drodze na przesłuchanie były prezydent Pakistanu zaczął odczuwać bóle w klatce piersiowej, grożące zawałem. Były dyktator został przetransportowany do kardiologicznego szpitala wojskowego w Rawalpindi, oddalonym od Islamabadu o 14,5 km.

Postępowanie sądowe, którego Musharraf wyraźnie stara się unikać, toczone jest w związku z oskarżeniami o przestępstwa popełnione w trakcje pozostawania u władzy w latach 1999-2008. Chodzi m.in. o udział w wojskowym zamachu stanu z 1999, który wyniósł go na stanowisko prezydenta kraju, a także o rzekome zlecenie zabójstwa byłej premier kraju, Benazir Bhutto.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.