Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RPA kupiła IRIS-T

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 czerwca 2008

Wojska lotnicze RPA wybrały pociski powietrze-powietrze, krótkiego zasięgu IRIS-T, jako przejściowe uzbrojenie swoich Gripenów, do czasu opracowania pocisków rodzimej konstrukcji.

Pocisk o długości ok. 3 m i masie 87,5 kg, może niszczyć statki powietrzne oddalone o 25 km. Nowoczesny system naprowadzania oraz sterowania wektorem ciągu, zapewniają nawet możliwość atakowania celów, znajdujących się w tylniej półsferze. Cena jednego pocisku IRIS-T wynosi ok. 400 tys. Euro

Południowoafrykańska agencja zamówień Armscor zamówiła pociski w niemieckiego producenta - Diehl BGT Defence - w drugiej połowie maja.

Realizacja zamówienia odbędzie się w szybkim tempie. Gripeny z RPA zostaną wyposażone w pociski IRIS-T już w 2009. Wynika to z faktu, że europejskie pociski zostały zaprojektowane do korzystania z szyn przewidzianych dla pocisków rodziny Sidewinder. Co więcej, od Szwecja, jako jedno z państw, biorących udział w rozwoju konstrukcji, uzbroiła swoje Gripeny w nowe pociski już w 2005. Zintegrowanie pocisków z afrykańskimi samolotami, nie będzie więc poważnym wyzwaniem.

Umowa z RPA jest drugim kontraktem eksportowym pocisków IRIS-T. W 2005 niewielką liczbę egz. zamówiła Austria. Także zamówienie południowoafrykańskie nie jest duże (choć nie ujawniono szczegółów kontraktu). Wynika to z faktu kupienia przez ten kraj jedynie 26 myśliwców i rozwoju własnego pocisku tej klasy, A-Darter. Największe zamówienia złożyły kraje uczestniczące w programie rozwoju IRIS-T, np. Luftwaffe na 1000 egz., a hiszpańskie wojska lotnicze - 700 egz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.