Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cygnus zbliża się do ISS

Astronautyka, 12 stycznia 2014

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się satelita Cygnus, należący do prywatnej Orbital Sciences Corp. Dziś ma połączyć się ze stacją.

Wizja zbliżania się Cygnusa do ISS / Rysunek: NASA

Rakieta Antares (dawniej Taurus II), która wyniosła na orbitę statek kosmiczny Cygnus, wystartowała 9 stycznia o 13:07 EST z kosmodromu Wallops Flight Facility w amerykańskim stanie Wirginia. Satelita przewozi 1260 kg ładunku oraz spóźnione upominki świąteczne dla astronautów, a także 800 mrówek, których zachowanie w warunkach mikrograwitacji będzie obserwowane przez naukowców zajmujących się robotyką rojów. Misja była kilka razy przekładana z powodu napraw na ISS (International Space Station, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna), skutków ataku zimy w USA, a nawet burzy słonecznej.

Misja Cygnusa jest pierwszą z 8 zakontraktowanych przez NASA. Po zamknięciu w 2011 programu lotów amerykańskich wahadłowców, zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafia z pomocą urządzeń rosyjskich, europejskich i japońskich. Aby uniknąć pełnego uzależnienia, agencja chce dostarczać swe ładunki przy pomocy przedsiębiorstw prywatnych, takich jak SpaceX, czy Orbital Sciences Corp. Oba przedsiębiorstwa uzyskały w związku z tym kontrakty warte ponad miliard dolarów każdy.

Planowane połączenie Cygnusa z ISS ma nastąpić dziś o 12:02 czasu polskiego. Satelita ma pozostać połączony ze stacją do połowy lutego. Później odłączy się i wejdzie w górne warstwy atmosfery, by spłonąć nad Pacyfikiem.

Japoński astronauta Koichi Wakata i Amerykanin Mike Hopkins będą operować 17-metrowym ramieniem, nazywanym Canadarm ze względu na kraj powstania – Kanadę. Mają dzięki niemu przymocować Cygnusa od strony Ziemi, do węzła Harmony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.