Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowa latająca ciężarówka

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 stycznia 2014

Amerykańska Advanced Tactics ujawniła projekt bezzałogowej latającej ciężarówki Black Knight Transformer. Wielowirnikowy pojazd ma poruszać się po drogach i startować z nich pionowo z użyciem 6 wirników.

Demonstrator technologii AT Black Knight Transformer w czasie testów drogowych / Zdjęcie: Advanced Tactics

Amerykańska Advanced Tactics ujawniła projekt bezzałogowej latającej ciężarówki Black Knight Transformer. Testy lądowe jej demonstratora technologii przeprowadzono w grudniu 2013 w południowej Kalifornii. Próby w locie mają rozpocząć się w bieżącym roku. Prace nad projektem trwają od 2010. Prowadzone są we współpracy z US Army.

Black Knight Transformer ma łączyć zalety pojazdu drogowego i latającego bezzałogowca pionowego startu i lądowania. W docelowej wersji ma mieć 8-kołowe podwozie i 8 wirników na składanych wysięgnikach. Będzie mógł przewozić różne ładunki na potrzeby cywilne, ale także realizować zadania wojskowe, na przykład dostarczać zaopatrzenie na pole walki lub wywozić z niego rannych. Wymiary wewnętrzne kabiny pojazdu są zbliżone do wnętrza śmigłowca Black Hawk.

Demonstrator technologii AT Black Knight Transformer jedzie po bezdrożach ze złożonymi wirnikami / Zdjęcie: Advanced Tactics

Ideą projektantów jest maksymalne uproszczenie konstrukcji. Dla obniżenia kosztów, w Black Knight Transformer wykorzystano tanie części dostępne na rynku. Dotyczy to m.in. napędu, wirników i elementów podwozia. W powietrzu pojazd jest sterowany podobnie jak powszechnie dostępne małe wielowirnikowce. System jest znacznie prostszy, tańszy i bardziej niezawodny niż stosowane w konwencjonalnych śmigłowcach. Pojazd może zachować stateczność i sterowność nawet po poważnym uszkodzeniu napędu. Co więcej, łatwo jest pojazd naprawić – dwóch ludzi może szybko wymienić każdy z 8 modułów napędowych.

Projekt AT Panther Transformer, pojazdu przeznaczonego dla sił specjalnych / Rysunki: Advanced Tactics

Black Knight Transformer w wersji produkcyjnej ma mieć udźwig równy około pół tony (bez podwozia umożliwiającego jazdę drogową – 750 kg) lub 5 pasażerów. Jego zasięg jest szacowany na blisko 400 km. Prędkość przelotowa ma wynosić 200 km/h, a w jeździe po lądzie do 120 km/h.

Advanced Tactics opracowała też projekt mniejszego pojazdu o podobnych właściwościach. AT Panther Transformer jest przeznaczony dla sił specjalnych. Miałby przewozić dwóch żołnierzy z wyposażeniem i uzbrojeniem. Czterokołowy, sześciowirnikowy pojazd ma mieścić się w kabinie ładunkowej przemiennopłata CV-22.

Docelowy wygląd AT Black Knight Transformer – bezzałogowego pojazdu o wymiarach śmigłowca Black Hawk. Pojazdem na ziemi ma kierować dwóch żołnierzy, jednocześnie obsługujących załadowywanie rannych lub sprzętu / Rysunek: Advanced Tactics

W 2010 Advanced Tactics rozpoczęła pierwsze testy z modelem napędzanym elektrycznie. W 2012 testowano już 4-wirnikowy pojazd ważący blisko tonę. Testowano też model Panther Transformera, którego projekt docelowy właśnie powstaje.

Wizja AT Black Knight Transformer w locie / Rysunek: Advanced Tactics


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.