Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show 2014: Wycofanie Welrodów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 stycznia 2014

Pod koniec 2013 miało miejsce wycofanie ostatnich wyciszanych pistoletów Welrod z brytyjskich sił zbrojnych. Broń miała za sobą ponad pół wieku służby.

Twórcą wyciszanego pistoletu Welrod był major Hugh Q. A. Reeves. Na zdjęciu model do amunicji 7,65 mm x 17 (.32 ACP) wersja do naboju 9 mm x 19 miała osłonę spustu

Przedstawiciel Royal Armouries poinformował na SHOT Show o wycofaniu ostatnich Welrodów ze służby w 2013. Broń została opracowana przez Inter-Services Research Bureau podczas II wojny światowej do amunicji 9 mm x 19 i 7,65 mm x 17 i była produkowana m.in. przez BSA. Powstało około 2,8 tys. tych powtarzalnych pistoletów z czterotaktowym zamkiem i integralnym tłumikiem dźwięku, zmniejszającym huk wystrzału do ok. 73 dB. Broń była pozbawiona numerów seryjnych, aby nie można było prześledzić pochodzenia konstrukcji. Welrody były zasilane z 5-nabojowego magazynka pudełkowego.

Pistolet Welrod był przeładowany za pomocą widocznego na końcu komory zamkowej pokrętła - należało go wysunąć, przekręcić wyrzucając łuskę, wsunąć. Powstało, według znanych źródeł 2,8 tys. tych konstrukcji używanych do 2013 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Pistolety wykorzystywały tajne agencje rządowe – brytyjska Special Operations Executive (SOE) i amerykański Office of Strategic Services (OSS). Broń trafiła też do Polski, znane są zdjęcia Welroda w rękach powstańców walczących w Warszawie w 1944. Wiadomo o wykorzystywaniu pistoletów po II wojnie m.in. w 1982 na Falklandach, jak też w 1991 podczas konfliktu w Kuwejcie i Iraku. Welrod został zastąpiony w uzbrojeniu nieujawnionym, wyciszanym modelem broni palnej. Pozostałe do tej pory w użyciu pistolety trafiły do brytyjskich placówek muzealnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.