Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USNS Spearhead w Rocie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 stycznia 2014

Pierwszy z serii amerykańskich szybkich katamaranów transportowych klasy Joint High Speed Vessel (JHSV), typu Spearhead, USNS Spearhead (JHSV 1), wszedł do bazy Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) w Rocie.

USNS Spearhead (JHSV 1) na terenie Base Naval de Rota na południu kraju / Zdjęcie: US Navy

Rota jest pierwszym przystankiem USNS Spearhead podczas rozpoczynającej się właśnie misji okrętu (Debiut USNS Spearhead, 2014-01-20). Do maja br. jednostka będzie służyć w ramach 6. Floty US Navy, działając na wodach Morza Śródziemnego oraz u zachodnich wybrzeży Afryki. Okręt weźmie też udział w dwóch ćwiczeniach morskich, Obangame Express i Saharan Express, w które zaangażują się także państwa afrykańskie.

Po zakończeniu misji w ramach 6. Floty US Navy, USNS Spearhead skieruje się w stronę wód będących obszarem odpowiedzialności 4. Floty, na których pozostanie co najmniej do jesieni. Doświadczenia wyniesione z obu przedsięwzięć pozwolą dowództwu marynarki wojennej USA na uzyskanie wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do odpowiedniego przygotowania kolejnych misji okrętów klasy JHSV, w tym tych azjatyckich, zapowiedzianych przed kilkoma laty (LCS w Singapurze, 2012-06-03, Serwis Austala w Singapurze, 2013-01-22).

W samej Rocie stacjonować będą cztery amerykańskie niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke. Okręty mają stanowić europejską odnogę systemu obrony przeciwrakietowej USA (Hiszpanie zgadzają się na Aegis, 2012-11-19). Za ich wsparcie techniczne na czas stacjonowania na południu Hiszpanii odpowiadać będzie lokalna Navantia (Navantia wesprze amerykańskie niszczyciele, 2013-07-11). W pobliżu Roty znajdują się aż trzy zakłady tego przedsiębiorstwa, zlokalizowane w: Cádiz, Puerto Real i San Fernando.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.