Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ciężarówki BAE Systems dla armii australijskiej

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 października 2007

Rząd Australii ogłosił o wybraniu BAE Systems preferowanym dostawcą ciężarówek dla armii australijskiej. To z jego przedstawicielami będą się toczyć negocjacje kontraktowe dotyczące dostaw średnich i dużych ciężarówek 1. fazy tego segmentu programu Land 121 Overlander. BAE Systems Australia zwyciężyła 8 konkurentów.

Australijczycy zamierzają wymienić na nowe blisko 3000 taktycznych ciężarówek w ciągu 6 lat, poczynając od 2009. Przewidywana wartość negocjowanego kontraktu powinna wynieść 1-1,5 mld dolarów australijskich (ok. 0,9-1,3 mld USD). Kontrakt ma dotyczyć nie tylko dostaw pojazdów, ale też wyposażenia dodatkowego, części zamiennych i wsparcia technicznego przez 30 lat eksploatacji.

W ramach brytyjskiego koncernu kontrakt będzie realizowany głównie przez BAE Systems Mobility & Protection Systems. To oddział powstały z niedawno przejętych przez Brytyjczyków przedsiębiorstw amerykańskich: Armor Holdings i Stewart & Stevenson. Od 1981 dostarczyły one US Army 38 tysięcy ciężarówek poziomu taktycznego (Family of Medium Tactical Vehicles, FMTV). Brytyjski koncern zatrudnia obecnie w Australii (głównie w BAE Systems Australia) 2700 pracowników i udziela wsparcia klientom poprzez sieć 50 punktów serwisowych.

W pozostałych segmentach programu Overlander wskazano innych dostawców. Haulmark Trailers Australia będzie negocjować kontrakt na dostawy przyczep i ciągników, a Daimler Chrysler Australia/Pacific w sprawie lekkich, nieopancerzonych pojazdów. Zastąpią one pojazdy armii australijskiej kupowane w latach 1959-1994.

Kupowane pojazdy mają być dostosowane do mocowania osłon pancernych. Australijczycy zdają sobie jednak sprawę z tego, że takie rozwiązania się nie sprawdzają w praktyce, czego przykładem są choćby losy amerykańskich Hummerów, brytyjskich Land Roverów i niemieckich Daimler-Chrysler Gelandwagenów. Kupują więc, od czwartego dostawcy - Thales Australia - 250 pojazdów zabezpieczonych przed wybuchami min Bushmaster.

Cały program Overlander ma być wart 3 mld dolarów australijskich (AUD). Przetarg na pojazdy trzech segmentów został ogłoszony w marcu 2005, zapytania ofertowe określono w maju 2006, później je doprecyzowywano, a w październiku 2007 wskazano potencjalnych dostawców. Dostawy mają rozpocząć się w 2009. Znaczna część zamówionych pojazdów będzie produkowana lub montowana w Australii.

Czwarta faza programu ma obejmować dalsze dostawy opancerzonych lekkich pojazdów. Decyzja o wyborze ich dostawców powinna zapaść w 2010. Ta faza ma kosztować 1,2 mld AUD. W 2012 rząd powinien zakończyć fazę 5. Overlandera. Dotyczyć ona będzie dostaw komercyjnych pojazdów i usług związanych ze szkoleniem obsług pojazdów nabywanych dla armii. Jej wartość szacuje się na 500 mln AUD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.