Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bsl znowu nad granicami USA

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 lutego 2014

Samoloty bezzałogowe Predator B wróciły do lotów patrolowych nad granicami USA po 10 dniach przerwy. Była ona spowodowana rozbiciem jednego z nich niedaleko San Diego.

28 stycznia w czasie wykonywania rutynowego lotu patrolowego rozbił się używany przez służby federalne do ochrony granic bsl – cywilna odmiana wojskowego Predatora B. Bezzałogowiec wystartował z rodzimej bazy Sierra Vista w Arizonie. Po utracie nad nim kontroli wpadł do Pacyfiku ok. 30 km na południowy zachód od San Diego. Według wstępnych analiz, przeprowadzonych po wydobyciu wraku z wody, powodem wypadku była awaria mechaniczna.

Rozbity bsl należał do Customs and Border Protection (CBP). Teraz w jej dyspozycji pozostało 9 cywilnych odmian Predatorów B. Dziś władze zdecydowały o ich powrocie do lotów. Przyczyny wypadku są nadal badane przez NTSB i FAA.

Rozbity 28 stycznia cywilny Predator B był już drugim zniszczonym bsl tego typu używanym przez CBP. Poprzedni został utracony w Arizonie w 2006. Wówczas powodem wypadku okazał się błąd operatora naziemnego. Wiadomo, że kolejne bsl tego typu będą kupowane w najbliższych latach.

Wykorzystanie bsl do obserwowania aktywności obywateli jest ostro krytykowane w USA. Zarówno ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa, jak i naruszanie prywatności. Innym argumentem przeciw bezzałogowcom są koszty ich zakupu i użycia – każdy cywilny General Atomics MQ-9 Predator B kosztuje 12 mln USD. Szefowie CBP odpierają te zarzuty twierdząc, że program wykorzystania bsl do ochrony granic jest w początkowej fazie. W 2011 wykonały one loty trwające 3909 godzin, a w 2012 latały już 5102 godzin. Według danych budżetowych, koszt godziny lotu wynosi 3200 USD.

Przeciwnicy użycia bsl dodają, że w latach 2005-2011 przyczyniły się one do przechwycenia zaledwie 0,01% wszystkich narkotyków odebranych przemytnikom. Wyliczają oni, że zatrzymanie jednego przemytnika dzięki bsl kosztuje blisko 45 tys. USD, a odebranie jednego funta marihuany ponad 7 tys. USD. Większą skuteczność niż wszystkie bezzałogowce CBP mają działania agentów z samej tylko Arizony w czasie 13 dni pracy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.