Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale (najwcześniej) po wyborach

Lotnictwo wojskowe, 10 lutego 2014

Na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie zakupu przez Indie 126 samolotów wielozadaniowych Rafale trzeba będzie poczekać co najmniej do wiosny.

Na zawarcie ostatecznego porozumienia w sprawie Rafale (na zdjęciu) przed wyborami nie pozwala także indyjskie prawo, zabraniające rządowi podpisywania strategicznie ważnych porozumień politycznych i handlowych na 45 dni przed elekcją. Wybór nowej legislatywy ma nastąpić na przełomie kwietnia i maja / Zdjęcie: MO Francji

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi, władze Indii zdecydowały się na odłożenie w czasie ostatecznej decyzji w sprawie zakupu 126 Rafale co najmniej do wiosny br. (Rozstrzygnięcia przetargów po wyborach, 2014-01-30).  Powodem są zbliżające się wybory parlamentarne, w których temat wartego około 20 mld USD (61,2 mld zł) kontraktu z Dassault Aviation mógłby zostać wykorzystany przez opozycję polityczną w rozgrywce z rządem.

Szef resortu obrony Indii, A.K. Antony, oznajmił, że zakup Rafale ze środków bieżącego budżetu jest też niemożliwy ze względu na ich prawie całkowite wykorzystanie. Stąd też konieczność odłożenia w czasie decyzji w sprawie samolotów wielozadaniowych na okres po 1 kwietnia, kiedy to w życie wejdzie nowa perspektywa budżetowa.

O ile omawiana decyzja New Delhi nie jest zaskoczeniem, o tyle nie gwarantuje to zakończenia przeciągających się negocjacji w sprawie zakupu Rafale. Co więcej, czyni ona taką ewentualność jeszcze mniej realną, ze względu na ryzyko, że nowe władze, wyłonione w wiosennych wyborach, mogą przejawiać zdecydowanie mniej optymistyczne stanowisko wobec planu nabycia francuskich samolotów, a zwłaszcza ich ceny.

To z kolei grozi wydłużeniem negocjacji, a w najgorszym, choć trudnym do wyobrażenia, przypadku, ich całkowitym zerwaniem. Na takie rozwiązanie nie mogą pozwolić sobie jednak Bharatiya Vāyu Senā (wojska lotnicze Indii), dla których wymiana floty samolotów wojskowych jest wręcz niezbędna (Ambitne plany wojsk lotniczych Indii, 2013-11-07, 40 statków powietrznych w 3 lata, 2013-08-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.