Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwie brygady Iskanderów-M rocznie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 11 lutego 2014

W 2013 KBM dostarczyło rosyjskim wojskom lądowym dwa zestawy brygadowe kompleksów rakietowych Iskander-M. Dostawy mają być kontynuowane w podobnym tempie.

Zdjęcia: KBM

Generalny dyrektor i konstruktor KBM (Konstruktorskoje biuro maszinostrojenia) z Kołomny, Walerij Kaszin poinformował, że koncern dostarczył w 2013 rosyjskim wojskom lądowym dwa zestawy brygadowe operacyjno-taktycznych kompleksów rakietowych (OTRK) Iskander-M. Z wcześniej dostarczonego sprzętu sformowano jedną brygadę i jeden dywizjon. Teraz już co roku Suchoputnyje Wojska (SW) mają otrzymywać uzbrojenie dla dwóch brygad Iskanderów-M. W warunkach rosyjskich dostarczanie kompletnych brygad OTRK jest jakościową zmianą. Wcześniej kompleksy były zamawiane na podstawie kilku kontraktów na poszczególne komponenty.

Wieloletni kontrakt na dostawę wyposażenia i uzbrojenia 10 brygad OTRK Iskander-M Ministerstwo Obrony FR i KBM zawarły w 2011. Zgodnie z planem, kompleksy dla dwóch pierwszych brygad zostały dostarczone w czerwcu i listopadzie 2013. Wkrótce iskandery-M mają stać się podstawowym uzbrojeniem tej klasy rosyjskich SW.

Wyposażenie brygady Iskanderów-M stanowi 12 wyrzutni, 12 wozów transportowo-załadowczych, 11 pojazdów dowódczo-sztabowych, 14 wozów zabezpieczenia dla żołnierzy, punkt obróbki informacji, wóz obsługi technicznej oraz zestaw środków szkolenia i części zamiennych. Uzbrojenie wyrzutni to rakiety balistyczne i pociski samosterujące krótkiego i średniego zasięgu. Głowice rakiet balistycznych są zdolne do manewrowania na ostatnim odcinku lotu ze znacznymi przeciążeniami, co zwiększa prawdopodobieństwo przełamania obrony powietrznej. Pociski samosterujące są jeszcze trudniejsze do zwalczania.

Kaszin dodał, że KBM pracuje obecnie nad rakietą balistyczną nowego typu dla kompleksów Iskander-M. Modernizacja zaczęła się jednak wcześniej. Od ubiegłego roku dostarczane SW rakiety są wyposażane w nowy system kierowania. Jako uzupełnienie oferty powstaje też zestaw symulatorów do szkolenia i treningu operatorów kompleksów.


Drukuj Góra