Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powstaje rosyjski kbkm Tokar’

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 lutego 2014

Podczas wizyty nowego dowódcy rosyjskich wojsk lądowych w zakładach ZID w Kowrowie zaprezentowano mu nowy 5,45-mm ręczny karabinek maszynowy Tokar’.

Dowódca rosyjskich wojsk lądowych podczas wizyty w ZID w Kowrowie. Generał Istrakow trzyma w rękach dopracowaną odmianę karabinka automatycznego AEK-971, jedyną konstrukcję dopuszczoną do testów na następcę AK-74 w rosyjskiej armii (AK-12 został odrzucony i może być testowany po modyfikacjach i za pieniądze producenta). Na pierwszym planie dobrze widoczny zmodyfikowany PKM z nową kolbą z regulowanym położeniem stopki / Zdjęcie: MOFR

W Rosji kończą się prace nad nowym 5,45-mm karabinkiem maszynowym, rozwijanym dla ministerstwa spraw wewnętrznych (MWD) w ramach projektu pod kryptonimem Tokar’ (Tokarz). Jeden z prototypów tej konstrukcji został zaprezentowany zwiedzającemu zakład w Kowrowie dowódcy rosyjskich wojsk lądowych, generałowi lejtnantowi Siergiejowi J. Istrakowowi.

Pierwszy raz 5,45-mm karabinek maszynowy Tokar’ rozwijany dla ministerstwa spraw wewnętrznych pokazano kilka miesięcy temu podczas wizyty telewizyjnej w ZID z okazji przypadającego 19 września Dnia Rusznikarza / Zdjęcie: ZID

Wykonawca broni miał być wybrany w ramach konkursu, który rozpoczął się na początku 2011. Ostatecznie zgłosił się do niego tylko jeden chętny, Zawod im. W.A. Diegtariowa (ZID), który 30 czerwca 2011 otrzymał na wstępne prace 15 mln rubli (1,3 mln zł). Prace miały być wykonane w latach 2012-2013. Prezentowanie wyższym oficerom prototypów oznacza, że prace nad nową bronią są na ukończeniu.

Zgodnie z ujawnionym wstępnymi założeniami taktyczno-technicznymi nowa broń określana jest mianem ręcznego szturmowego karabinu maszynowego (strzelającego) ze zmienną szybkostrzelnością. W praktyce jest to zasilany z taśmy lub magazynka karabinek maszynowy wyposażony – podobnie, jak izraelski IWI Negev – w kilkupołożeniowy regulator gazowy. To rozwiązanie pozwala na zmianę szybkostrzelności broni w zależności od zanieczyszczenia czy warunków strzelania.

Kiepsko widoczny Tokar’ na drugim planie, za zmodernizowanym 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym Kord-M. Na zdjęciu widoczny też nowy, czterorzędowy 90-nabojowy magazynek pudełkowy / Zdjęcie: MOFR

Broń ma być wyposażona w dwie szybkowymienne lufy o różnych długościach, jak też składaną (wysuwaną) kolbę o regulowanym położeniu stopki. Masa karabinka pustego bez zasobnika amunicyjnego nie może przekraczać 6,5 kg. Długość całkowita ze złożoną (maksymalnie skróconą) kolbą i długą lufą (bez tłumika płomienia) ma być nie większa od 900 mm, a z krótką nie przekraczać 700 mm.

Broń ma mieć celownik mechaniczny o nastawach od 100 do 800 m z skokiem o 100 m. Rosjanie z konieczności przejmują standard NATO mocowania dodatkowego wyposażenia. Stąd też w założeniach znalazł się zapis, że przyszły karabinek maszynowy dla jednostek MWD musi być wyposażony w znajdującą się na grzbiecie komory zamkowej (w praktyce na pokrywie) szynę montażową typu Picatinny, jak też odcinki takich szyn na łożu.

Detale konstrukcji nowego karabinka maszynowego. Ogólnym wyglądem broń przypomina nieco IWI Negev, ma też bardzo podobne do izraelskiej broni charakterystyki taktyczno-techniczne. Poniesiona pokrywa komory zamkowej i widoczny tam donośnik, może sugerować zasilanie z taśmy nabojowej. Oznaczałoby to, że Rosjanie muszą, oprócz samej broni, wprowadzić też nową taśmowaną amunicję 5,45 mm x 39, do tej pory nie używaną w ich siłach zbrojnych. Prawdopodobnie będzie to taśma rozsypna, a nie ciągłą jak w PK/PKM / Zdjęcie: ZID

Kolba powinna być wyposażona w siedmiopołożeniową stopkę, regulowaną na dystansie 60 mm, z zmianami położeń co 10 mm. Tokar’ ma mieć regulator gazowy z nastawami umożliwiającymi prowadzenie ognia z szybkostrzelnością na poziomie 550-650 strz./min. i 900-1000 strz./min. Lufa musi wytrzymywać 15 tys. strzałów. Rozrzut w strzelaniu krótkimi 5-7 nabojowymi seriami na dystansie 100 m z długiej lub krótkiej lufy nie może być większy, niż 200 mm.

Broń musi być łatwa w użytkowaniu oraz rozkładana do czyszczenia i konserwacji bez użycia narzędzi. Rosjanie zwracają uwagę na możliwość bezproblemowej obsługi karabinka maszynowego zarówno w warunkach zimowych, jak też klimacie gorącymi. Elementy broni, z którymi styka się ciało strzelca – chwyt, kolba i łoże – muszą być wykonane z takich materiałów, aby nie powodowały oparzeń przy strzelaniu w temperaturze 50°C.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.