Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

X95: Nowe szaty Micro Tavora

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 czerwca 2008

Na Eurosatory izraelski koncern Israel Weapon Industries (IWI) zaprezentował dopracowaną odmianę modułowego systemu broni strzeleckiej X95.

Wbrew nazwie znajdującej się na komorze zamkowej, jest to 9-mm pistolet maszynowy IWI X95 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Uważny obserwator natychmiast zauważy, że choć broń jest podpisana inaczej, to jednak na komorze zamkowej nadal wybite są oznaczenia Micro Tavor. Prawdopodobnie powodem tej zmiany jest chęć uczestniczenia IWI w 1,1-mld indyjskim przetargu na dostawę ponad 43,3 tysiąca modułowych konstrukcji, określanych przez zamawiającego mianem CQB Carbines, rozwijanych w ramach programu F-INSAS. Po zwycięstwie wybranego modelu, ma nastąpić transfer technologii, pozwalający na produkcję w Indiach dalszych 200-300 tysięcy subkarabinków/pistoletów maszynowych (bowiem w założeniach przetargowych broń powinna być zasilana amunicją pistoletową oraz pośrednią). Nowa konstrukcja ma zastąpić w wojsku, policji i oddziałach paramilitarnych stare 9-mm pistolety maszynowe 1A1 (licencyjna, indyjska wersja brytyjskiego Sterlinga Mk 4) i 2A1 (licencyjny Patchett Sterling Mk 5, z integralnym tłumikiem dźwięku) i różne odmiany 7,62-mm karabinków AK/AKM (m.in. produkcji polskiej) i czeskie vz.58.

5,56-mm subkarabinek IWI X95. Po wymianie lufy, zamka wraz ze sprężyną powrotną oraz umieszczeniu w gnieździe magazynka adaptera pozwalające na stosowanie magazynków do amunicji 9 mm x 19 broń zamienia się w pistolet maszynowy / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

IWI już wcześniej współpracowała z Hindusami, dostarczając im 5,56-mm karabinki Tavor TAR-21 dla oddziałów specjalnych, a także tworząc na bazie Micro Tavora modułowy system Z-TAR określany lokalnie jako Zittara, dostosowany do amunicji 9 mm x 19, 5,56 mm x 45 i 5,56 mm x 30 (rozwijana w Indiach nowa amunicja pistoletowa, o zwiększonej przebijalności). Wydaje się, że X95 jest jego rozwinięciem.


Drukuj Góra