Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakistan kupił stare jordańskie F-16

Lotnictwo wojskowe, 23 lutego 2014

Władze Pakistanu sfinalizowały rozmowy o odkupieniu od Jordanii 13 używanych myśliwców F-16A/B. Mają one trafić do odbiorcy już w marcu br.

Władze Pakistanu zdecydowały się ostatecznie na odkupienie od Jordanii 13 używanych myśliwców F-16A/B Block 15. 12 z nich w wersji jednomiejscowej A, jeden to dwumiejscowy B. Napędzane są zmodernizowanymi silnikami Pratt and Whitney F100-220E. Stronami transakcji są też rząd USA i producent samolotów – Lockheed Martin.

Według źródeł pakistańskich, odkupione F-16A/B znajdują się w dobrym stanie. Wcześniej przeszły modernizację MLU (Mid-Life Update) do wersji Air Defence Fighters (ADF) z przedłużeniem resursu z 4 do 8 tys. godzin lotu. Mogą wylatać jeszcze średnio po 3 tys. godzin. Będą mogły być więc używane jeszcze przez kilkanaście lat. Do jednostki mają trafić już w marcu br.

Obecnie wojska lotnicze Pakistanu dysponują 63 F-16. Z nowo nabytymi samolotami będzie ich 76. Wartości transakcji na razie nie ujawniono. Szczegóły kontraktu mają jednak zostać podane przed wejściem myśliwców do służby. Szacuje się, że jego wartość nie przekracza 300 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.