Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera wieży Lance

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2008

Oddział niemieckiej korporacji Rheinmetall Defence z Augsburga (dawna KUKA) zaprezentował podczas Eurosatory 2008 po raz pierwszy modułową wieżę dla ciężkich kołowych wozów bojowych Lance.

Lance podczas swojej prapremiery na pojeździe Piranha EVO na Eurosatory 2008 w Paryżu / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Wieżę w celach promocyjnych zamontowano specjalnie na Eurosatory 2008 w wozie Piranha EVO spółki General Dynamice Europe. Jak nam wyjaśnił odpowiedzialny za program Lance inż. Rajko Trostorf, Rheinmetall pragnie nią zainteresować zarówno Brytyjczyków (wozy programu FRES), jak i Amerykanów (program FCS). Lance - twierdzi Trostorf zbudowana jest w tradycyjnej niemieckiej technologii osłon stalowych (nie ma pancerza aluminiowego) i jest pierwszą na świecie tego typu konstrukcją, która nie powstała jako obudowa dla konkretnego systemu uzbrojenia. Zmieścić może każde działo automatyczne kalibru od 25 mm do 40 mm. Jej modułowa konstrukcja umożliwia także dostosowanie systemu osłony pancernej do sytuacji - od poziomu I do poziomu V.

Prototyp pokazany w Paryżu ma blachy pancerne poziomu II. Główny jej oręż tworzy 30-mm działo automatyczne Rheinmetalla z systemem programowania czasu i odległości wybuchu pocisku zawierającego wolframowe walce, może też ono strzelać podkalibrowymi nabojami przeciwpancernymi. Trostorf podaje, że próbowano również instalacji amerykańskiego Bushmastera II kalibru 30 mm.

Lance może być, w zależności od wymagań nabywcy, dzięki modułowej konstrukcji, dostosowana do obsady jedno- i dwuosobowej, a także być oferowana w wariancie bezzałogowym. 70% systemów wieży jest dziełem lub własnością spółek Rheinmetalla. Przewidywana masa - od 2,2 t do 3 t. Moduł broni (działo z kaemem) może prowadzić ogień z kątami podniesienia od -10o do 45o. Po raz pierwszy zastosowano system niczym nie zakłóconej dookolnej obserwacji obsady wieży, który jest efektem programu bwp Puma Bundeswehry.

Ciekawostką jest polski rozdział historii Lance. Już w lutym 2008 wieża miała być zaoferowana do programu modernizacji BWP-1 Wojsk Lądowych (Puma). Premierę i oficjalną prezentację szykowano jednak na Paryż. Na początku września Lance przejdzie testy ogniowe na poligonie w Unterluss. Zaproszeni na nie mają być i Polacy związani z naszym programem Puma. W tym kontekście istotne jest to, że jak obiecuje konstruktor, Lance dostosowana jest do integracji z ppk (Spike).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.