Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Raptor z RPA

Wojska lądowe, 19 czerwca 2008

Wśród egzotycznych konstrukcji prezentowanych na Eurosatory znalazły się nowe wersje południowoafrykańskiego 5,56-mm karabinka i subkarabinka Truvelo Raptor.

Subkarabinek Raptor z lufą mierzącą 305 mm, wyposażony w nowy system szyn montażowych oraz kolbę o regulowanej długości / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Rodzina Raptorów rozwijana przez Truvelo Armoury Division jest daleką pochodną karabinka R4, czyli licencyjnego, izraelskiego Galila, wywodzącego się z kolei od fińskiego Valmeta Rk62. R4 słynęły z niezawodności, ale również ze swojej masy, którą w Raptorach udało się zredukować m.in. dzięki zastosowaniu aluminiowej komory zamkowej, w przypadku subkarabinka z 305-mm lufą do 4,2-kg, zaś w przypadku karabinka z lufą długości 432 mm do 4,6 kg.

Nowe Raptory mają cztery uniwersalne szyny montażowe (w tym dwie na grzbiecie komory zamkowej przed i za chwytem transportowym), mogą również zostać zaopatrzone w kolbę regulowanej długości, bazującą na rozwiązaniu pochodzącym z amerykańskiego karabinka M4. Do tej pory Raptory zostały dostarczone do państw graniczących z RPA (m.in. Botswany) są również używane przez południowoafrykańskie siły bezpieczeństwa i oddziały specjalne tego państwa.

Bazowa odmiana Raptora z 432-mm lufą wyposażona w dwójnóg i kolbę składaną na lewą stronę komory zamkowej / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Zewnętrznie Raptor różni się od R4 w niewielkim stopniu, na komorze zamkowej pojawił się sporej wielkości chwyt transportowy, wersja karabinkowa została również wyposażona w składany pod łożem dwójnóg. Raptor, obok odmiany do naboju 5,56 mm x 45 został zaprojektowany również do rozpowszechnionego w Afryce naboju 7,62 mm x 39


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.