Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi ukraiński poduszkowiec dla ChRL

Marynarka wojenna, 04 marca 2014

Z portu w Teodozji na Krymie wyekspediowano drugi z zamówionych przez ChRL poduszkowców desantowych Bizon. Transport przyspieszono ze względu na wzrost napięcia na Krymie.

Poduszkowiec desantowy proj. 958 Bizon wchodzi do portu w Teodozji, 1 marca 2014 / Zdjęcie: phistory.info

1 marca z portu w Teodozji wypłynął statek transportowy z poduszkowcem desantowym proj. 958 Bizon przeznaczony dla ChRL. Poduszkowiec wyekspediowano w przyspieszonym trybie, obawiając się możliwej blokady portu lub możliwości jego uszkodzenia w wyniku działań bojowych na Krymie. Według portalu Phistory, pojazd wszedł do portu o własnych siłach, po czym został załadowany na jednostkę transportową.

Poduszkowiec to ukraińska wersja rosyjskiego proj. 12322 Zubr. Jego wyporność wynosi 555 t, a prędkość maksymalna sięga 60 węzłów. Poduszkowiec może przewozić do 3 czołgów podstawowych lub 10 transporterów opancerzonych oraz 140 żołnierzy desantu. Producentem poduszkowców proj. 958 Bizon jest Ukraińska kompania budowy okrętów (USK) Morie.

Wyekspediowany właśnie poduszkowiec to druga jednostka tego typu przeznaczona dla ChRL. Kontrakt na dostawę 4 poduszkowców Bizon został zawarty w 2009. Jego wartość szacuje się na 315 mln USD. 2 z zamówionych poduszkowców mają zostać zbudowane w stoczniach chińskich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.