Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wypadek podczas prób INS Arihant

Marynarka wojenna, 10 marca 2014

W wypadku, do którego doszło na pokładzie pierwszego indyjskiego atomowego okrętu podwodnego typu Arihant, INS Arihant, śmierć poniosła jedna osoba. Dwie inne odniosły poważne obrażenia ciała.

Zdjęcie: MO Indii

Do wypadku doszło w minioną sobotę, podczas prób ciśnieniowych jednego ze zbiorników INS Arihant, realizowanych na terenie portu morskiego w Visakhapatnam, gdzie mieści się siedziba wschodniego dowództwa Bhāratīya Nau Senā (BNS, marynarki wojennej Indii). W wyniku zdarzenia śmierć poniósł jeden z cywilnych pracowników stoczni, a 2 innych trafiło do szpitala z poważnymi obrażeniami ciała.

Przyczyny zdarzenia nie są na razie znane, a nad ich wyjaśnieniem pracować będą m.in. przedstawiciele indyjskiej rządowej agencji rozwoju technologii wojskowych (DRDO), odpowiedzialnej za rozwój konstrukcji atomowych OP typu Arihant. Przypomnijmy, że podczas zakończonych w lutym DEFEXPO 2014, DRDO informowała, że INS Arihant znajdzie się w linii w 2015 (Atomowy okręt podwodny Indii w 2015). Zapotrzebowanie Indii określane jest na 2-4 okręty tego typu.

Sobotni wypadek to 11 incydent z udziałem okrętów BNS w ciągu ostatnich 7 miesięcy (Kolejna kompromitacja BNS, 2014-02-06). W ich wyniku śmierć poniosło 22 oficerów i marynarzy.

Do największej liczby wypadków dochodzi z udziałem konwencjonalnych OP typu Sindhughosh (proj. 877EKM.) (na zdjęciu). Doprowadziły one do śmierci 20 osób (Dym na pokładzie INS Sindhuratna, 2014-02-26, Miliony za wydobycie INS Sindhurakshak, 2014-01-21). Powszechny brak stosowania się do regulaminów, niskie morale marynarzy oraz słabe przygotowanie merytoryczne oficerów dowodzących, przy jednoczesnym złym stanie technicznym wielu jednostek nawodnych i podwodnych, spowodowały podanie się do dymisji głównodowodzącego BNS, admirała Devendrę Kumara Joshiego (Dowódca BNS podał się do dymisji, 2014-02-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.