Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gromy dla Litwy

Przemysł zbrojeniowy, 24 marca 2014

Litwa finalizuje zakup przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom. Chodzi prawdopodobnie o kilkanaście wyrzutni i kilkadziesiąt pocisków.

Ppzr Grom na karcie katalogowej ZM Mesko. Producent zestawu jest w coraz gorszej sytuacji ekonomicznej ze względu na ograniczanie zakupów przez polskie MON. Każda sprzedaż eksportowa ma w tej sytuacji duże znaczenie dla spółki

Minister obrony Litwy Jouzas Olekas poinformował o planie zakupu w Polsce przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Informacja pojawiła się w rozmowie z BNS (Baltic News Service) po czwartkowym (20.03) spotkaniu z polskim ministrem ON Tomaszem Siemoniakiem. Zestawy miałyby prawdopodobnie pochodzić z zapasów SZ RP. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi zakup kilkunastu zestawów z kilkudziesięcioma pociskami.

- Rozmawiamy z Polakami już od pewnego czasu o zakupie systemów przeciwlotniczych Grom. Wczoraj negocjowaliśmy niektóre szczegóły. Zależy nam tym, żeby polskie systemy mogły jak najszybciej trafić na Litwę – powiedział Olekas w Wilnie. Dodał, że odpowiednia decyzja rządu litewskiego została już podjęta.

Polskie zestawy Grom mają uzupełnić inną broń przeciwlotniczą używaną przez Litwę. Chodzi o 8 przenośnych zestawów FIM-92 Stinger i 21 kompleksów rakietowych RBS70 pozyskanych z Norwegii oraz 18 40-mm armat Bofors L/70. Stanowią one uzbrojenie batalionu obrony powietrznej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.