Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Łodzie patrolowe Sea Force dla Ukrainy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 kwietnia 2014

Pierwszym amerykańskim operacyjnym sprzętem bojowym, który podczas konfliktu na Ukrainie zostanie dostarczony Kijowowi będą szybkie łodzie patrolowe Willard Marine, zamówione jeszcze w lutym 2014. Będzie to trzecia już dostawa tych jednostek dla floty ukraińskiej.

Nowe szybkie jednostki patrolowe, 7-metrowe SEA Force z półsztywnymi kadłubami dotrzeć mają już wkrótce z USA do rąk marynarzy ukraińskich

Początkowo Ukraina posługując się procedurą FMS (Foreign Military Sales) zamówiła dwie 7-metrowe jednostki Standard Navy Sea Force z kadłubem aluminiowym i półsztywnymi burtami, napędzane szybkobieżnymi 230-konnymi dieslami i dwie 11-metrowe (aluminium i kompozyty plus półsztywne burty). Potem do dostawy dołożono jeszcze jedną – 7-metrową. Mniejsze łodzie mogą pomieścić do 18 uzbrojonych żołnierzy piechoty morskiej, większe zaś do 26. Oba typy osiągają szybkość do 45 w, w zależności od stanu morza.

Jednostki przeznaczone są do błyskawicznych akcji, typowych dla operacji specjalnych VBSS (Vessel Boat Special Services) oraz do patrolowania. Mogą być uzbrojone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe na obrotnicach, a także wyekwipowane w mini-radar i systemy nawigacyjne. Wedle oryginalnego zlecenia, łodzie zostaną przekazane Ukrainie w wariancie nieuzbrojonym.

Według analityków ukraińskich, idealnie pasują one do nowego typu działań morskich, które prognozują, a które nazywają uderzeniami floty moskitów kąsających silniejszego i większego przeciwnika. Co jest związane z obecną sytuacją marynarki wojennej Ukrainy, która za sprawą rosyjskiej aneksji Krymu została pozbawiona kilkudziesięciu swoich większych jednostek.

Te jednak, jak wynika z najnowszych oświadczeń Moskwy, mają być Kijowowi systematycznie zwracane, począwszy od końca bieżącego tygodnia. Pierwsza w ręce Ukraińców zostanie oddana korweta Termopil (Tarnopol). Ma to nastąpić już w najbliższy piątek. Korweta przepłynie z zajętej przez Rosjan bazy w Sewastopolu do Odessy.

W planach jest też przekazanie łodzi 11-metrowych, przeznaczonych dla 18-26 żołnierzy / Zdjęcia: Willard Marine

Amerykańskie szybkie jednostki patrolowe Willard Marine już od jakiegoś czasu z powodzeniem wykorzystywane były w działaniach międzynarodowych floty ukraińskiej, podczas misji w składzie sił morskich NATO. Szybkie łodzie z półsztywnymi kadłubami znajdują się na przykład w wyposażeniu największego okrętu Ukariny – fregaty Hetman Sahajdacznyj, która bazuje obecnie w Odessie.

Przed powrotem fregaty na ojczyste wody z akwenu patrolowego w Zatoce Adeńskiej, podczas trzeciej tury operacyjnej okrętu w składzie zespołu Sojuszu Atlantyckiego, 16 listopada 2013, doszło do działań z udziałem łodzi Sea Force. Ukraińcy zauważyli podejrzanie zachowujący się frachtowiec. Załoga śmigłowca Ka-27, który wystartował z pokładu fregaty ukraińskiej, zażądała wsparcia żołnierzy piechoty morskiej. A ci posłużyli się amerykańskimi szybkimi łodziami, z pokładów których dokonano abordażu rewidowanego statku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.