Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzeci lot Dragona na ISS

Astronautyka, 19 kwietnia 2014

Komercyjna kapsuła kosmiczna Dragon kompanii SpaceX poleciała po raz trzeci z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta z satelitą wystartowała wczoraj z Cape Canaveral na Florydzie.

Wczoraj po południu już po raz trzeci z ładunkiem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. ISS - International Space Station, ros. MKS) poleciał komercyjny statek kosmiczny Dragon. Start nastąpił o 15:35 czasu lokalnego (20:35 UTC) z wyrzutni (Space Launch Complex 40) na Przylądku Canaveral z wykorzystaniem rakiety nośnej Falcon 9. Na pokładzie kapsuły znajdowało się blisko 2,3 t ładunku potrzebnego załodze ISS oraz urządzenia do przeprowadzenia ponad 150 eksperymentów.

Pierwszy stopień zestawu oddzielił się bez problemów 2:51 min. po starcie, 103 km nad powierzchnią Ziemi. Teraz Dragon z rozwiniętymi panelami słonecznymi zmierza w kierunku ISS. Ma dotrzeć do stacji jutro.

Stopień startowy rakiety Falcon 9 miał wylądować w Atlantyku, by po regeneracji zostać wykorzystany ponownie. Nie wiadomo, czy ten zamiar się powiedzie ze względu na problemy z pogodą – na Atlantyku szaleje sztorm. Kompania SpaceX – twórca i właściciel systemu Falcon / Dragon, nie podaje informacji na ten temat. Próba odzyskania Falcona 9 miała zostać zrealizowana po raz pierwszy. Jeśli uda się odzyskiwać stopień startowy, może to znacznie obniżyć koszty kolejnych misji.

Wczorajszy start rakiety z satelitą Dragon był wcześniej kilka razy przekładany. Pierwotnie był planowany na marzec 2014. Przed startem wykryto jednak awarie kapsuły i systemu sterowania lotem. Ze startu zrezygnowano także w kolejnym terminie, 14 kwietnia. Tym razem z powodu wycieku helu. Wczoraj zagrożeniem dla startu były niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz i znaczne zachmurzenie), ale ostatecznie zdecydowano się na rozpoczęcie misji. Przedtem wysłano w górne warstwy atmosfery kilka balonów meteorologicznych.

Należąca do miliardera Elona Muska SpaceX wykorzystując zestawy Falcon / Dragon realizuje wart 1,6 mld USD kontrakt z NASA. Przewiduje on dostarczenie w 12 misjach ok. 20 t ładunków na ISS. Kontrakt ma być realizowany do 2016.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.