Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Roboty szukają zaginionych na Pacyfiku

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 21 kwietnia 2014

Amerykańska BentProp Project, która od lat poszukuje szczątków żołnierzy zaginionych na Pacyfiku, wykorzystuje teraz roboty podwodne i latające. Skanują one dno oceanu i powierzchnie wysp.

Wolontariusz BentProb z podwodnym robotem Remus w czasie wyprawy rozpoczętej w marcu 2014

Amerykańska organizacja BentProp Project od 1993 poszukuje szczątków żołnierzy zaginionych w czasie II wojny światowej na Pacyfiku. Teraz jej członkowie mogą korzystać z najnowszych zdobyczy techniki. Dostawcami bezzałogowych systemów poszukiwawczych są Scripps Institution of Oceanography i University of Delaware. Dzięki nowym metodom w czasie ostatniej wyprawy w rejonie wyspy Palau odnaleziono m.in. wraki dwóch samolotów US Navy – myśliwca Grumman F6F Hellcat  i bombowca torpedowego TBM Avenger, zestrzelonych przez Japończyków w 1944.

Do tej pory do badań podwodnych specjaliści BentProp wykorzystywali sensory ciągnięte za jednostkami nawodnymi. Teraz mają do dyspozycji podwodnego robota Remus. Jest on wyposażony w sonar, który tworzy trójwymiarową mapę dna morza. Jeśli wykryje prawdopodobny wrak, jego obraz jest filmowany z wykorzystaniem kamery wysokiej rozdzielczości GoPro.

Oktokopter 3D Robotics wraca z lotu, w którym w lesie mangrowym znalazł wrak samolotu torpedowego Grumman TBM Avenger / Zdjęcia: BentProp Project

Nad wyspami i powierzchnią wody amerykańska organizacja wykorzystuje bezzałogowy oktokopter produkcji 3D Robotics. Jest on wyposażony także w kamerę wysokiej rozdzielczości GoPro, a dodatkowo w czujnik obrazujący teren w podczerwieni. Także oktokopter tworzy trójwymiarowe mapy skanowanych terenów.

Wolontariusze BentProp znajdują nie tylko wraki i szczątki poległych. Zdarzają się też niewypały. Stąd ważne jest zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa poszukiwań. Zastosowanie robotów jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem. Same niewypały są likwidowane przez grupę Cleared Ground Demining, współpracującą z BentProp Project.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.