Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanady problem z okrętami

Marynarka wojenna, 22 kwietnia 2014

Połowa spośród nieco ponad 30 okrętów marynarki wojennej Kanady nie może być eksploatowana z powodu modernizacji lub napraw.

Do końca obecnej dekady marynarka wojenna Kanady będzie zmuszona do wycofania co najmniej 5 okrętów dwóch najważniejszych typów, w tym prezentowanych na zdjęciu: okrętu zaopatrzeniowego typu Protecteur, HMCS Protecteur (AOR 509) (po lewej) oraz niszczyciela typu Iroquois, HMCS Algonquin (DDG 283) (po prawej). Okrętom towarzyszy fregata typu Halifax, HMCS St. John's (FFH 340) / Zdjęcie: MO Kanady

Największy problem dotyczy fregat typu Halifax oraz niszczycieli typu Iroquois. W przypadku tych pierwszych, powodem jest realizowany od kilku lat program modernizacyjny (Projekt modernizacji Halifaxów, 2010-08-13). Zmusza on Kanadyjczyków do czasowego wycofywania z czynnej służby kolejnych jednostek tego typu, które poddawane są montażowi nowego wyposażenia pokładowego. Te z okrętów, które z kolei zakończyły już pobyt w suchym doku, przechodzą wielomiesięczne próby morskie, warunkujące ich powrót do służby.

W przypadku niszczycieli typu Iroquois, część jednostek poddawana jest naprawom, które wymusza ich wiek, jako że wszystkie zostały przyjęte do służby w 1972. Co więcej, w ciągu najbliższych 5 lat okręty te zostaną wycofane z linii, co pozostawi marynarkę wojenną Kanady z zaledwie 12 jednostkami mającymi odpowiedni potencjał bojowy.

Stopień ich eksploatacji zostanie jednak do końca bieżącej dekady mocno ograniczony, bowiem w ciągu najbliższych lat służbę zakończą oba okręty zaopatrzeniowe typu Protecteur, HMCS Protecteur (AOR 509) i HMCS Preserver (AOR 510). Co więcej, pierwszy z nich zostanie najprawdopodobniej skreślony ze stanu o wiele wcześniej. Od kilku miesięcy pozostaje on na terenie Naval Station Pearl Harbor na Hawajach, gdzie został odholowany po pożarze, który wybuchł w jego maszynowni w lutym br. Stan zniszczeń miał być tak duży, że jego naprawa została określona przez część decydentów jako nieopłacalna.

Tempo starzenia się lub zużywania kanadyjskich okrętów najważniejszych typów jest szybsze niż postępy w budowie jednostek, które mają je zastąpić w linii. W ramach wartego 36 mld CAD (99,1 mld zł) programu zbrojeniowego, władze Kanady zamierzają zakupić i wprowadzić do służby 137 większych i mniejszych jednostek nawodnych, w tym 15 dużych okrętów bojowych i 6 patrolowców arktycznych (36 mld USD na kanadyjskie okręty, 2011-10-20), a także okręty zaopatrzeniowe, HMCS Queenston i HMCS Chateauguay (Kanada nadaje imiona okrętom, 2013-11-18). Nim jednak zamówione w ostatnich latach konstrukcje pojawią się w linii, marynarka wojenna Kanady będzie musiała znacznie ograniczyć swoją aktywność operacyjną na Oceanach: Spokojnym i Atlantyckim.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.