Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Papieski Mi-8 w Krakowie

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 25 kwietnia 2014

Wczoraj w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie do ekspozycji wyremontowanego śmigłowca Mil Mi-8 o numerze bocznym 620, którym podczas swych pielgrzymek do ojczyzny podróżował papież Jan Paweł II.

Uroczyste przekazanie odremontowanego papieskiego śmigłowca Mil Mi-8 do kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zostało połączone z otwarciem okolicznościowej wystawy

Wiropłat, nr seryjny 10620, został wyprodukowany w wersji VIP w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 i służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Wraz z innymi Mi-8 z tej jednostki używano go do przewozu najważniejszych osób w państwie oraz podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski.

W grudniu 2009 śmigłowiec trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, niestety bez oryginalnych łopat wirnika nośnego i książki lotów, dlatego jego historia długo pozostawała nieznana. Dzięki pracy wykonanej przez cały zespół MLP oraz ogromnemu bezinteresownemu zaangażowaniu ludzi dobrej woli udało się przywrócić wygląd zewnętrzny i wnętrze śmigłowca do stanu, w jakim był wykorzystywany podczas wizyt Jana Pawła II w ojczystym kraju.

W ceremonii wzięli udział m.in. byli członkowie załóg papieskich śmigłowców, środowisk kombatanckich, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan oraz przedstawiciele duchowieństwa

Podczas remontu zostało odtworzone malowanie z czasu służby w 36. SPLT, z uwzględnieniem cech indywidualnych salonki papieskiej. Przywrócono też pierwotną konfigurację wnętrza w układzie salon i zabudowano oryginalne łopaty wirnika nośnego.

Wykonanie wszystkich prac było możliwe dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu Przemysława Panasa, który zapewnił bezpłatny transport śmigłowca na trasie 800 km podczas remontu, Artura Zysa, który za darmo wykonał malowanie Mi-8 i Mariusza Sosnowskiego, który nieodpłatnie odtworzył tapicerkę i odnowił wyposażenie wnętrza kabiny pasażerskiej.

Podczas remontu przywrócony został oryginalny wystrój wnętrza z okresu, gdy śmigłowiec służył Janowi Pawłowi II / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Swój wkład mieli także gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, który osobiście zaangażował się w przekazanie oryginalnego wyposażenia śmigłowca, gen. Ryszard Hać, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, który wypożyczył oryginalne schody papieskie. Z kolei Komenda Główna Policji nieodpłatnie przekazała jedyne dostępne w Polsce łopaty wirnika nośnego śmigłowca Mi-8, a Zarząd Województwa Małopolskiego pod przewodnictwem marszałka Marka Sowy dofinansował projekt renowacji papieskiego Mi-8.

W uroczystości prezentacji śmigłowca, połączonej z otwarciem okolicznościowej wystawy wzięli udział m.in. byli członkowie załóg papieskich śmigłowców, środowisk kombatanckich, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan oraz przedstawiciele duchowieństwa i władz Województwa Małopolskiego.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.