Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opóźnienie modernizacji indyjskich Jaguarów

Lotnictwo wojskowe, 16 maja 2014

Program unowocześnienia samolotów Jaguar wojsk lotniczych Indii opóźni się co najmniej o kilka lat.

Jaguar – demonstrator wersji Darin III podczas pierwszego lotu / Zdjęcie: HAL

Oblot pierwszego samolotu uderzeniowego Jaguar ze składu Bhartiya Vāyu Senā (BVS, wojsk lotniczych Indii)., zmodernizowanego do standardu Darin III, miał miejsce listopadzie 2012. Program zakłada przeprowadzenie modyfikacji struktury, niezbędnych do zabudowania wieloczynnościowego radiolokatora Elta Systems. Samoloty wyposażone będą też w 2 wskaźniki wielofunkcyjne i rezerwowe przyrządy pilotażowe i silnikowe, nowy komputer misji, cyfrowy rejestrator wideo, ulepszony układ nawigacyjny (INS/GPS), automatycznego pilota i urządzenie ostrzegające o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną.

Dowództwo BVS zakładało, że koszt unowocześnienia ponad 120 samolotów wyniesie 520 mln USD (ok. 1,6 mld zł). Program miał zakończyć się w grudniu 2017 (Indyjskie programy modernizacyjne, 2011-12-26). Niestety, najnowsze doniesienia wskazują, że przedsięwzięcie może potrwać kilka lat dłużej. Powodem są, niejako już tradycyjnie pojawiające się przy takich okazjach, problemy z samodzielnym zaprojektowaniem i wyprodukowaniem wyposażenia. Zakłady Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) od 2007 nie mogą poradzić sobie z opracowaniem komputera misji i jego oprogramowania.

Kolejną bolączką jest brak postępów w pozyskiwaniu silników Honeywell F125IN. Producent udzielił pozytywnej odpowiedzi i zgodził się na dostawę 270 silników, jednak do tej pory Hindusi prowadzą ocenę techniczną propozycji (Honeywell dla Jaguarów, 2011-06-15).

Jaguary Darin III mają być przystosowane do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze bliskiego zasięgu MBDA ASRAAM i bomb kasetowych Textron Systems CBU-105. Integracja tych ostatnich ma zakończyć się w 2015. Morska wersja Jaguara uzbrojona będzie w pociski przeciwokrętowe Boeing AGM-84 Harpoon Block II.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.