Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Znana przyczyna upadku Protona-M

09 października 2007

Komisja badająca przyczyny nieudanego startu rakiety nośnej Proton-M (patrz Kazachstan wyliczył straty), uznała że powodem katastrofy było nieprawidłowe rozdzielenie pierwszego i drugiego stopnia nosiciela.

Uszkodzeniu uległ przewód sterowania - poinformował Anatolij Pierminow, szef Roskosmosu. W efekcie nie zadziałał system zerwania śrub łączących dwa stopnie rakiety, co uniemożliwiło ich rozdzielenie. W tej sytuacji automatycznie został wyłączony silnik. Pierminow powiedział, że konstruktorzy już opracowali sposób uniknięcia podobnej awarii w przyszłości.

Proton-M rozbił się 6 września, 3 minuty po starcie z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Ekipy poszukiwacze znalazły 119 miejsc upadku szczątków rakiety. Największy lej miał 45 m średnicy i 20 m głębokości. Komisja ustaliła, że w chwili wyłączenia silnika, w zbiornikach rakiety było 218 ton 979 kg paliwa.

Ustalenie przyczyn awarii jest warunkiem wycofania przez Kazachstan zakazu kolejnych startów Protonów-M. Premier Kazachstanu, Karim Masimow poinformował jednak, że na razie zakaz obowiązuje. 10 października zamierza on osobiście przybyć na kosmodrom i zapoznać się z sytuacją. Dopiero wtedy podejmie odpowiednią decyzję.

Najbliższy start Protona-M zaplanowany jest na 25 października. Rakieta ma wynieść na orbity 3 satelity systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Rosjanie zaproponowali Kazachstanowi dołączenie do użytkowników tego systemu. Na posiedzeniu komisji reprezentujących Rosję i Kazachstan, gubernator obwodu karagandzkiego, gdzie upadły szczątki rakiety, Nurlan Nigmatulin powiedział, że odszkodowanie za straty spowodowane katastrofą powinno wynieść 7,327 tenge (61 mln USD). 3 mld tenge (25 mln USD) miałyby zostać przeznaczone na 3-letni monitoring zdrowia ludzi żyjących w rejonie katastrofy. Bezpośrednie rekompensaty dla poszkodowanych określono na 2,13 mld tenge (17,75 mln USD).

Rosjanie nie zgadzają się z kazachskimi wyliczeniami. Wypłaty odszkodowań mogą jednak zostać wymuszone poprzez blokowanie kolejnych startów Protonów-M. Decyzja ma zostać podjęta na poziomie rządów obu zainteresowanych krajów. Według ich przedstawicieli, kwota odszkodowań ma zostać określona do 1 grudnia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.