Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uziemione nigeryjskie Aerostary

Lotnictwo wojskowe, 27 maja 2014

Flota bezzałogowych statków latających Aerostar, należących do wojsk lotniczych Nigerii, jest uziemiona od 5 lat.

Nigeryjskie Aerostary pozostają uziemione od 5 lat. Powodem jest ich niewłaściwa obsługa techniczna / Zdjęcie: MO Nigerii

Nigeria zakupiła 9 bezzałogowych statków latających Aerostar w latach 2006-2007. Ich dostawcą było izraelskie przedsiębiorstwo Aeronautics Defense Systems (ADS). Wartość transakcji, w ramach której dostarczono także bezzałogowe łodzie patrolowe dla nigeryjskiej marynarki wojennej, wyniosła 260 mln USD (794 mln USD).

Władze w Lagos zakładały, że bsl będą używane przez Nigerian Air Force (NAF, wojska lotnicze Nigerii) do patrolowania infrastruktury przemysłu naftowego w delcie Nigru, wspomagając zwalczanie grup rebeliantów. Jednak Aerostary nigdy tam nie dotarły, ponieważ w 2008 ogłoszono amnestię, która położyła kres konfliktowi.

Jak donosi dziennik Haaretz, cytując szefa marketingu ADS, Tsura Dvira i źródła wojskowe i dyplomatyczne, nigeryjskie Aerostary są uziemione od 5 lat z powodu niewłaściwej obsługi technicznej. Otrzymaliśmy od Nigeryjczyków zapytanie w sprawie dostawy części zamiennych, ale ostatecznie nie podpisano żadnej umowy. Prawdopodobnie nasze bezzałogowce są gdzieś zmagazynowane – powiedział Dvira.

Były szef sztabu NAF, marsz. Alex Badeh stwierdził, że w 2009 Aerostary zostały uziemione z powodu problemów ze sprzedawcą. W 2013 Nigeria miała 15 przeszkolonych operatorów bsl i pracowała nad własną konstrukcją tego typu – dodał marsz. Badeh.

Brak Aerostarów jest szczególnie widoczny teraz, gdy prowadzone są poszukiwania ponad 200 dziewcząt, uprowadzonych przez terrorystów z Boko Haram w połowie kwietnia z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. W tej sytuacji rząd w Lagos musi korzystać z pomocy Amerykanów, Brytyjczyków i Izraelczyków.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.