Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Separatyści zestrzeli śmigłowiec Mi-8

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 maja 2014

Niedaleko Słowiańska w Obwodzie Donieckim prorosyjscy separatyści zestrzelili śmigłowiec Mi-8. Zginęło 12 żołnierzy Gwardii Narodowej i MSW Ukrainy.

Śmigłowiec Mi-8 nr burtowy 16 w czasie załadunku

Wczoraj ok. 12:30 w pobliżu posterunku nr 5 Gwardii Narodowej Ukrainy w rejonie Karaczun (Telecentrum) koło Słowiańska w Obwodzie Donieckim prorosyjscy separatyści zestrzelili śmigłowiec Mi-8. Według oficjalnych źródeł ukraińskich, śmigłowiec dowoził zaopatrzenie na posterunek, w tym żywność i sprzęt wojskowy (m.in. kamizelki ochronne). Po wyładunku wziął na pokład żołnierzy, którzy opuszczali posterunek, by udać się na odpoczynek. Krótko po starcie Mi-8 został trafiony kierowanym pociskiem rakietowym (prawdopodobnie rosyjskim PZRK Igła). Spadł ze znacznej wysokości, rozbił się i spłonął.

Charakterystyczny emblemat na lewej burcie zestrzelonego wczoraj Mi-8

W zestrzelonym śmigłowcu znajdowało się 13 osób. 12 z nich zginęło, a jedna jest ciężko ranna. 6 z zabitych (w tym załoga śmigłowca) to żołnierze Gwardii Narodowej, a 6 to funkcjonariusze jednostek specjalnych MSW z dawnego przykarpackiego Berkutu (3 z Iwano Frankowska, 3 z pobliskich wiosek). Wśród ofiar jest szef szkolenia wojskowego i specjalnego Gwardii Narodowej, gen. mjr Siergiej Kulczyckij. Przeżył jeden z żołnierzy Gwardii Narodowej.

Gen. Siergiej Kulczyckij na pokładzie śmigłowca Mi-8, na stanowisku strzelca. 22.05.2014

Rozbity śmigłowiec to transportowo-bojowy Mi-8MT nr burtowy 16. Należał do Gwardii Narodowej (dawne wojska wewnętrzne MSW, uzupełnione rebeliantami z tzw. Euromajdanu). We wczorajszym locie nie był uzbrojony.

Grupa separatystów operujących pod Słowiańskiem, z PZRK Igła


Drukuj Góra