Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polacy zwyciężyli w URC

Astronautyka, 02 czerwca 2014

Zespół studentów Politechniki Białostockiej zwyciężył w zawodach University Rover Challenge. 3. miejsce zajęła drużyna Politechniki Rzeszowskiej.

Wspólne zdjęcie drużyn z Polski, biorących udział w URC 2014. Od lewej studenci z Politechnik: Częstochowskiej, Białostockiej (1. miejsce), Rzeszowskiej (3. miejsce) i Warszawskiej / Zdjęcie: Legendary Rover Team

University Rover Challenge (URC) to konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej (Mars Desert Research Station). Udział w konkursie polega na zbudowaniu łazika, zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na Marsie.

Pojazdy wykonują zadania naukowe, polegające na zbadaniu geologii danego obszaru i możliwości występowania życia, oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy obsłudze urządzeń. Łaziki muszą charakteryzować się jak największą bezawaryjnością i jak najniższym kosztem. W tegorocznych zawodach, w których startowały 23 drużyny z całego świata, łaziki musiały wykonać przejazd po trudnym terenie, pobrać próbki gleby, przeprowadzić obsługę panelu inżynierskiego i dostarczyć paczki do astronautów.

Łazik Hyperion 2, zwycięzca tegorocznej edycji University Rover Challenge / Zdjęcie: Hyperion Team

W rywalizacji zwyciężył, po raz drugi z rzędu, Hyperion Team złożony ze studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W jego skład weszli Michał Grześ, Jacek Wojdyła, Jakub Maliszewski, Robert Bałdyga, Maciej Baka i Maciej Rećko. Polska drużyna zdobyła 368 pkt na 500 możliwych. W ub. r. nasi młodzi konstruktorzy zdeklasowali rywali, uzyskując 493 pkt.

Zdobywca 3. miejsca, łazik Legendary II / Zdjęcie: Legendary Rover Team

2. miejsce zajął Mars Rover Design Team z Missouri University of Science and Technology ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, zdobywając 342 pkt. Na podium znalazła się także inna drużyna z Polski. W jej skład wchodzili studenci z Politechniki Rzeszowskiej: Remigiusz Laszczak, Piotr Czachor, Filip Nycz, Michał Kieś, Magdalena Kluz, Wojciech Gołąbek, Radosław Gancarz i Łukasz Bereś. Skonstruowany przez nich robot Legendary II uzyskał 338 pkt.

W konkursie brały także udział zespoły studentów Politechniki Częstochowskiej i Politechniki Warszawskiej.

Już niedługo, w dn. 5-7 września w Podzamczu k. Chęcin, odbędą się pierwsze tego typu zawody na Starym Kontynencie – European Rover Challenge. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się 25 zespołów z całego świata, w tym 12 z Polski.


Drukuj Góra