Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Miliard dolarów Gruzji na obronność

Strategia i polityka, 06 lipca 2008

W 2008 wydatki obronne Gruzji mają wzrosnąć o ok. 210 mln USD i sięgnąć 990 mln USD.

O możliwym wzroście wydatków Gruzji na obronność poinformował w sobotę zastępca szefa parlamentarnej komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Nikołoz Rurua. Według niego, budżet obronny wzrośnie w 2008 o 295 mln lari (ok. 209 mln USD) w porównaniu z 2007, do 1,395 mld lari (990 mln USD). W 2007 wzrost nakładów zbrojeniowych był jeszcze szybszy, bo prawie dwukrotny. Resort obrony otrzymał aż 263 mld USD więcej niż w 2006, kiedy budżet obronny wyniósł 336 mln USD.

Jednocześnie w 2008 wzrośnie o 40 mln lari budżet ministerstwa spraw wewnętrznych, a zmaleją o 20 mln USD wydatki na ochronę zdrowia. Zwiększenie wydatków na zbrojenia spowodowane jest wzrostem napięcia w regionie, a także zobowiązaniami wynikającymi z partnerstwa z NATO. Gruzja obawia się też agresywnych działań Rosji.

Środki budżetowe mają być przeznaczone przede wszystkim na zakupy uzbrojenia i wyposażenia, ale też na zwiększenie płac najbardziej profesjonalnych kadr, wyposażenie baz dla rezerwistów, rozbudowę baz lotniczych w Kobuleti i Kopitnari oraz remont bazy w Waziani. Gruzja bierze też udział w misjach zagranicznych. W 2008 ma wysłać ponad 2000 żołnierzy do Iraku i 200 do Afganistanu.

Budżet musi być jeszcze zatwierdzony przez parlament, co powinno nastąpić do 15 lipca.


Drukuj Góra