Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Adriatic Strike 2014

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 03 czerwca 2014

Wczoraj w Słowenii rozpoczęły się ćwiczenia Adriatic Strike 2014. Ich celem jest szkolenie wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa.

W ćwiczeniach bierze udział 400 żołnierzy z kilkunastu państw europejskich

Rozpoczęte wczoraj międzynarodowe ćwiczenia Adriatic Strike 2014 będą trwać do 6 czerwca. W ich trakcie żołnierze sił zbrojnych Republiki Słowenii, wraz z jednostkami z krajów sojuszniczych, realizują szkolenie wysuniętych nawigatorów naprowadzania (JTAC). W ćwiczeniu oprócz Słoweńców biorą udział żołnierze z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Czarnogóry, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Węgier, Macedonii i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obecni są także obserwatorzy z Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii i Włoch.

Przebieg Adriatic Strike obserwują także przedstawiciele krajów Bliskiego Wschodu

Połowa spośród 400 uczestników ćwiczeń reprezentuje gospodarzy. Ogółem na manewry wysłano 23 statki powietrzne i 13 bezzałogowców. Są wśród nich 4 Pilatusy PC-9M Hudournik, Bell 206, Bell 412 i Cougar AS532AL ze Słowenii, 3 Pilatusy PC-7 i 3 Belle OH-58 Kiowa z Austrii, para czeskich Aero L-159, węgierskie Gripeny oraz 2 F-16, 3 AH-64 Apache i bsl Puma, Raven i Shadow z USA.

Siły zbrojne Słowenii desygnowały m.in. samoloty PC-9M Hudournik

Na poligonach Postojna i Bač słoweńskie PC-9M operują na małej wysokości, zwalczając razem z działonami moździerzy cele naziemne podczas zadań osłony konwojów pojazdów. Kontrolerzy naprowadzania szkolą się w kierowaniu działaniami bezzałogowców.

Amerykanie przysłali na manewry bsl Shadow / Zdjęcia: MO Słowenii

Natomiast samoloty i śmigłowce sojusznicze ćwiczą bezpośrednie wsparcie lotnicze, latając na wysokości 2500-6000 m, na poligonach Gotenica, Sevnica i Porezen. Dwie pierwsze lokalizacje pozwalają na szkolenie JTAC w działaniach w terenie zabudowanym. Z kolei na alpejskim szczycie Porezen, leżącym na wysokości 1630 m n.p.m. przeprowadzone będą ćwiczenia polegające na naprowadzeniu śmigłowca ratowniczego i udzieleniu pomocy medycznej załodze rozbitego samolotu.


Drukuj Góra