Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zsmu dla śmigłowców

Lotnictwo wojskowe, 11 czerwca 2014

Przedsiębiorstwo Duke Airborne Systems opracowało pierwszy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (zsmu), przeznaczony dla śmigłowców.

Według producenta dzięki zastosowaniu nowego zsmu można przekształcić dowolny śmigłowiec transportowy w uderzeniowy

Izraelskie Duke Airborne Systems poinformowało o opracowaniu pierwszego w świecie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia (zsmu), który może być zabudowany w śmigłowcu. Producent nie ujawnił, jakie uzbrojenie może wchodzić w jego skład. Dostępne rysunki pokazują jeden jednolufowy wkm lub działko, sprzężone z głowicą optoelektroniczną. Duke opisuje swoje rozwiązanie jako ultra-kompaktowe i niedrogie.

Widok ogólny zsmu, zabudowanego w łożu, montowanym w ładowni śmigłowca / Rysunki: Duke Airborne Systems

Zsmu ma zdolność prowadzenia ognia w azymucie 360º, bez konieczności przewożenia na pokładzie jego operatora. Uzbrojenie, wraz z łożem i zespołem mas wyważających, niezbędnych do zachowania ograniczeń położenia środka ciężkości, a zarazem zapewniających stateczność śmigłowca, jest zabudowane w jego ładowni. W celu prowadzenia ognia należy wysunąć zsmu na zewnątrz przez otwór w podłodze wiropłata. Natomiast w sytuacji awaryjnej całość można zrzucić, zwiększając w ten sposób manewrowość śmigłowca.

Według producenta zsmu może być używane przez załogę wiropłata, bez konieczności dodatkowego szkolenia. Dzięki temu można przekształcić dowolny śmigłowiec transportowy w uderzeniowy, zdolny np. do osłony konwojów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.