Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjski instruktor na B-2A

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 czerwca 2014

W czasie pobytu dwóch bombowców stealth B-2A w bazie Fairford loty wykonuje Brytyjczyk Ian Hart. Jest on jednym z 4 brytyjskich pilotów, którzy latali tym samolotem.

Por. Ian Hart na tle B-2A. Lata w RAF od 11 lat / Zdjęcie: Staff Sgt. Nick Wilson, US Air Force

Dwa bombowce klasy stealth Northrop Grumman B-2A przyleciały do bazy RAF Fairford w Gloucestershire 8 czerwca w ramach podkreślenia specjalnych relacji między USA i Wielką Brytanią. Posługiwały się kryptonimami radiowymi Death 11 i 12. Jednym z pilotów, którzy wykonują loty tymi wyjątkowymi samolotami jest por. Ian Hart, obywatel brytyjski, oficer Royal Air Force. Od 2012 szkolił się on w 13th Bomb Squadron w Whiteman Air Force Base w stanie Missouri. Uzyskał w tym czasie kwalifikacje pilota-instruktora latającego B-2A Spirit.

Por. Hart jest jednym z czterech brytyjskich pilotów, którzy wyszkolili się w lotach na B-2. Na co dzień lata samolotami GR4 Tornado. Lot B-2 z bazy Fairford wykonał wczoraj.

Podczas jednego z kolejnych lądowań, 11 czerwca, B-2A (93-1088, Spirit of Louisiana) zderzył się z ptakiem / Zdjęcia: Matt Morris

Baza Fairford jest jedyną w Europie przystosowaną do stacjonowania bombowców strategicznych B-2A (pozostałe na świecie to Diego Garcia i Andersen na Guam). Ma pas o odpowiedniej wytrzymałości i dwa specjalnie klimatyzowane hangary. W Fairford mogły też lądować w krytycznych sytuacjach amerykańskie wahadłowce, co nigdy jednak nie nastąpiło. Od 11 do 13 lipca w Faiford odbędą się kolejne Royal International Air Tattoo, tradycyjne, jedne z największych pokazów lotniczych na świecie. Dwa B-2A prawdopodobnie pozostaną tam do tego czasu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.