Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Na wschód Ukrainy zamiast do Tajlandii?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 czerwca 2014

Na Ukrainie trwa spór o los 32 transporterów BTR-3E1, które po odbiorze technicznym czekają na transport do Tajlandii. Media nawołują do ich przekazania armii walczącej z rebeliantami.

BTR-3E1 w czasie testu ogniowego / Zdjęcie: Ukrcpeceksport

Niedawno przedstawiciele Tajlandii dokonali odbioru technicznego kolejnej partii kołowych transporterów opancerzonych BTR-3E1 (Kontrakt na BTR-3E1 dla Tajlandii, 2011-08-06). Teraz oczekują one na przetransportowanie do odbiorcy. 32 BTR-3E1 znajdują się pod Kijowem.

Od kilku dni media ukraińskie domagają się przekazania przeznaczonych dla Tajlandii BTR-3E1 jednostkom armii walczącym z rebeliantami na wschodzie kraju. Wskazywana jest w tym kontekście przede wszystkim 95. Brygada Aeromobilna z Żytomierza. Rząd Jaceniuka nie zdecydował się jednak dotąd na rozpatrzenie tej sprawy. Powodem są m.in. wysokie kary umowne, które Ukrspeceksport musiałby zapłacić Tajlandii w wypadku zerwania kontraktu wartości ok. 140 mln USD.

KTO BTR-3E1 – zaprojektowany pierwotnie na zamówienie ZEA – jest wyposażony w znacznie nowocześniejszą wektronikę niż transportery używane przez żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy. Wóz powiela jednak konstrukcję charakterystyczną dla transporterów wywodzących się z sowieckiego BTR-80, z zespołem napędowym z tyłu, przedziałem kierowania z przodu, a przedziałem bojowym i desantowym w środku, przez co nie ma tylnych drzwi desantowych. Dopiero w nowszym BTR-4 zmieniono układ kadłuba na bezpieczniejszy dla żołnierzy.

Na początku kwietnia przedstawiciele Ukroboronpromu poinformowali o gotowości przekazania Gwardii Narodowej około stu pojazdów bojowych, w tym 74 transporterów opancerzonych. Wśród nich miało być 58 KTO BTR-4 (produkowane przez ChKBM im. Małyszewa z Charkowa) oraz po 5 BTR-3E (KBZ z Kijowa) i BTR-80 (remontowane w ŻBZ w Żytomierzu). Część z nich trafiła już do walczących jednostek (Kontrakt na BTR-3E1 dla Tajlandii, 2011-08-06).


Drukuj Góra