Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Pierwszy pistolet ze Słowenii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 czerwca 2014

W Paryżu zadebiutowała pierwsza broń strzelecka zaprojektowana w Słowenii, pistolet samopowtarzalny Arex ReX zero1.

Pierwszy pistolet opracowany w Słowenii - Arex ReX zero1c w odmianie Combat. Broń jest testowana przez miejscowe siły zbrojne, producent planuje wzięcie udziału w przyszłym przetargu na następcę włoskich modeli Beretta 92 używanych przez słoweńską policję

Konstrukcja została opracowana przez pracowników niewielkiego, 80-osobowej prywatnej spółki Arex z miasteczka Sentjernej. Przedsiębiorstwo do tej pory zajmowało się mechaniką precyzyjną i od kilku lat było poddostawcą komponentów do broni (w tym luf) i amunicji. Słoweńcy współpracują m.in. z belgijskim FN Herstal. Arex jest jego miejscowym przedstawicielem, odpowiedzialnym za serwisowanie używanych przez armię słoweńską 5,56-mm karabinków FN F2000 oraz FN SCAR-L (te ostatnie wykorzystywane są w niewielkiej liczbie przez miejscowe oddziały specjalne).

Grega Kralj, współwłaściciel przedsiębiorstwa Arex z zaprojektowanym przez siebie pistoletem

ReX zero1 jest pierwszą konstrukcją zaprojektowaną przez Grega Kralj, syna właściciela przedsiębiorstwa. To pistolet samopowtarzalny z mechanizmem spustowym SA/DA do naboju 9 mm x 19 z aluminiowym szkieletem. Wyróżnia go obustronna dźwignia zwalniania magazynka oraz bezpiecznika i kuta na zimno lufa. ReX zero1 ma zastąpić w słoweńskiej policji włoskie pistolety Beretta 92. Jest też testowany przez armię tego państwa, obecnie 20 sztuk znajduje się na próbach wojskowych.

Rodzina pistoletów ReX zero1, od lewej model Compact, Combat i Standard / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Broń oferowana jest w trzech odmianach – Standard (S) ze 108-mm lufą, Combat (CB) i Compact (CP) z lufą długości 98 mm. Masa pierwszego to 810 g, drugiego 780 g, a trzeciego 715 g. Pistolet zasilany jest z magazynków 15-, 18- lub 20-nabojowych.

Przedstawiciele Arex zapowiadają stworzenie pistoletu bezkurkowego na polimerowym szkielecie, jak też karabinka automatycznego w układzie klasycznym, ideowo zbliżonego do FN SCAR. Ten pierwszy ma być gotowy za rok, na broń długą trzeba będzie jeszcze poczekać, na razie istnieje jedynie na ekranie komputera.


Drukuj Góra