Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2014: Pierwszy pistolet ze Słowenii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 czerwca 2014

W Paryżu zadebiutowała pierwsza broń strzelecka zaprojektowana w Słowenii, pistolet samopowtarzalny Arex ReX zero1.

Pierwszy pistolet opracowany w Słowenii - Arex ReX zero1c w odmianie Combat. Broń jest testowana przez miejscowe siły zbrojne, producent planuje wzięcie udziału w przyszłym przetargu na następcę włoskich modeli Beretta 92 używanych przez słoweńską policję

Konstrukcja została opracowana przez pracowników niewielkiego, 80-osobowej prywatnej spółki Arex z miasteczka Sentjernej. Przedsiębiorstwo do tej pory zajmowało się mechaniką precyzyjną i od kilku lat było poddostawcą komponentów do broni (w tym luf) i amunicji. Słoweńcy współpracują m.in. z belgijskim FN Herstal. Arex jest jego miejscowym przedstawicielem, odpowiedzialnym za serwisowanie używanych przez armię słoweńską 5,56-mm karabinków FN F2000 oraz FN SCAR-L (te ostatnie wykorzystywane są w niewielkiej liczbie przez miejscowe oddziały specjalne).

Grega Kralj, współwłaściciel przedsiębiorstwa Arex z zaprojektowanym przez siebie pistoletem

ReX zero1 jest pierwszą konstrukcją zaprojektowaną przez Grega Kralj, syna właściciela przedsiębiorstwa. To pistolet samopowtarzalny z mechanizmem spustowym SA/DA do naboju 9 mm x 19 z aluminiowym szkieletem. Wyróżnia go obustronna dźwignia zwalniania magazynka oraz bezpiecznika i kuta na zimno lufa. ReX zero1 ma zastąpić w słoweńskiej policji włoskie pistolety Beretta 92. Jest też testowany przez armię tego państwa, obecnie 20 sztuk znajduje się na próbach wojskowych.

Rodzina pistoletów ReX zero1, od lewej model Compact, Combat i Standard / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Broń oferowana jest w trzech odmianach – Standard (S) ze 108-mm lufą, Combat (CB) i Compact (CP) z lufą długości 98 mm. Masa pierwszego to 810 g, drugiego 780 g, a trzeciego 715 g. Pistolet zasilany jest z magazynków 15-, 18- lub 20-nabojowych.

Przedstawiciele Arex zapowiadają stworzenie pistoletu bezkurkowego na polimerowym szkielecie, jak też karabinka automatycznego w układzie klasycznym, ideowo zbliżonego do FN SCAR. Ten pierwszy ma być gotowy za rok, na broń długą trzeba będzie jeszcze poczekać, na razie istnieje jedynie na ekranie komputera.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.