Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stacja GLONASS na Kubie

Strategia i polityka, Astronautyka, 18 czerwca 2014

FR zainstaluje na Kubie stację wspomagającą działanie satelitarnego systemu pozycjonowania GLONASS. Ma ona zastąpić instalacje planowane na terytorium USA.

Stacja SDCM, Nowołazieriewskaja w Antarktyce / Zdjęcie: roskosmos

Do rosyjskiej Dumy trafił projekt umowy o współpracy między Kubą a FR w sferze kosmicznej. Przewiduje ona m.in. zainstalowanie na Kubie stacji różnicowej korekty i monitoringu (ang. System of Differential Correction and Monitoring, SDCM) satelitarnego systemu pozycjonowania GLONASS. Wstępną umowę o współpracy kosmicznej z Kubą podpisał premier FR Dmitrij Miedwiediew w lutym br. w czasie pobytu w Hawanie. Ze strony rosyjskiej przygotowało ją MSZ i Roskosmos.

GLONASS jest rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS (Global Positioning System). System funkcjonuje dzięki 24 satelitom podstawowym i 4 zapasowym. Do 2020 dokładność pozycjonowania zapewniana przez GLONASS ma wynieść 60 cm zamiast obecnych 2,8 m. Dla osiągnięcia takiej dokładności są potrzebne m.in. stacje naziemne, monitorujące i korygujące działanie systemu.

Pierwotnie przewidywano, że część stacji SDCM znajdzie się na terytorium USA. Jednak zaostrzenie stosunków między Moskwą a Waszyngtonem spowodowało zawieszenie rozmów na ten temat. W tej sytuacji Rosjanom w obu Amerykach będą musiały na razie wystarczyć stacje na Kubie oraz w Nikaragui i Brazylii. Specjaliści Roskosmosu wybrali już optymalne miejsca na ich zbudowanie.

Stacja SDCM powstanie też w ChRL, która buduje własny system pozycjonowania – Beidou (Beidou 2 coraz dokładniejszy, 2012-09-21). Z Pekinem Moskwa chce współpracować w zakresie zbudowania wspólnego systemu na potrzeby cywilne. Rozmowy na ten temat prowadzi wicepremier Dmitrij Rogozin, któremu podlega budowa GLONASS.

Obecnie toczą się też rozmowy z UE. W Europie jedna ze stacja SDCM miałaby zostać zbudowana na terytorium Hiszpanii. Wstępnie wybrano już najlepsze miejsce.

FR chce zainstalować stacje SDCM także w innych krajach UE. Prowadzi też rozmowy z Komisją Europejską o współpracy GLONASS i europejskiego Galileo. Współdziałanie FR z ChRL i UE pozwoliłoby uzyskać system pozycjonowania o znacznie większej dokładności i niezawodności niż w wypadku każdego z nich oddzielnie.

Roskosmos prowadzi rozmowy na temat umiejscowienia stacji SDCM z kilkunastoma krajami. Poza wymienionymi wcześniej są to m.in. Australia, Indie, Indonezja, Wietnam, Nowa Zelandia, Kanada oraz kilka państw afrykańskich. Amerykanie mają podobne stacje m.in. na Ukrainie, w Rosji, Japonii, ChRL i Indiach.


Drukuj Góra