Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kormoran 2 niezmiennie na dobrym kursie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2014

W połowie 2014 wszystko wskazuje na to, że jedyny nowy, całkowicie polski projekt budowy prototypowego niszczyciela min Kormoran 2 znajduje się na właściwym, dobrym kursie.

Początek maja 2014 – testy modelu kadłuba Kormorana 2 w skali 1/10,5 na jeziorze Wdzydze / Zdjęcie: Centrum Techniki Okrętowej

Do 25 czerwca zatwierdzone mają zostać wszystkie rysunki całości jednostki, jak i jej systemów, składające się na tzw. projekt techniczny. Wiadomo, że elementy stanowiące rodzaj symbolicznej stępki zostaną ułożone w gdańskiej Stoczni Remontowej na przełomie lipca i sierpnia 2014. Od tej chwili ruszyć ma konkretna budowa pierwszego, prototypowego Kormorana 2.

Na początku maja 2014 model kadłuba Kormorana w skali 1/10,5, sterowany radiem, wyposażony w zminiaturyzowaną wersję systemu napędowego, został poddany nowej serii testów eksploatacyjnych przez Centrum Techniki Okrętowej. Okazało się, że przyszły Kormoran 2 będzie najbardziej zwrotnym, najbardziej manewrowym okrętem na polskim Bałtyku, lepszym nawet w tej materii od holowników portowych.

Dla niszczyciela min istotne jest precyzyjne wyznaczanie jego aktualnej pozycji. Jeden z kilku wzajemnie wymiennych, nakładających się systemów wyznaczania dokładnej pozycji Kormorana 2 bazuje na odbiorze kodowanych sygnałów nawigacyjnych polskiego układu Jemiołuszka, nadawanych ze stacji brzegowych.

Wiadomo już, że pierwszy prototypowy Kormoran 2 uzbrojony zostanie w artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy – Wróbel z Tarnowa – z 23-mm armatami i pociskami Grom. Uzbrojenie dla pierwszego Kormorana 2 zamówiono i zadatkowano już u tarnowskiego wytwórcy.

Pełna wersja artykułu ukaże się w pierwszym numerze gazety codziennej Balt Military Expo 2014 – RAPORT BME.


Drukuj Góra