Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kormoran 2 niezmiennie na dobrym kursie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 18 czerwca 2014

W połowie 2014 wszystko wskazuje na to, że jedyny nowy, całkowicie polski projekt budowy prototypowego niszczyciela min Kormoran 2 znajduje się na właściwym, dobrym kursie.

Początek maja 2014 – testy modelu kadłuba Kormorana 2 w skali 1/10,5 na jeziorze Wdzydze / Zdjęcie: Centrum Techniki Okrętowej

Do 25 czerwca zatwierdzone mają zostać wszystkie rysunki całości jednostki, jak i jej systemów, składające się na tzw. projekt techniczny. Wiadomo, że elementy stanowiące rodzaj symbolicznej stępki zostaną ułożone w gdańskiej Stoczni Remontowej na przełomie lipca i sierpnia 2014. Od tej chwili ruszyć ma konkretna budowa pierwszego, prototypowego Kormorana 2.

Na początku maja 2014 model kadłuba Kormorana w skali 1/10,5, sterowany radiem, wyposażony w zminiaturyzowaną wersję systemu napędowego, został poddany nowej serii testów eksploatacyjnych przez Centrum Techniki Okrętowej. Okazało się, że przyszły Kormoran 2 będzie najbardziej zwrotnym, najbardziej manewrowym okrętem na polskim Bałtyku, lepszym nawet w tej materii od holowników portowych.

Dla niszczyciela min istotne jest precyzyjne wyznaczanie jego aktualnej pozycji. Jeden z kilku wzajemnie wymiennych, nakładających się systemów wyznaczania dokładnej pozycji Kormorana 2 bazuje na odbiorze kodowanych sygnałów nawigacyjnych polskiego układu Jemiołuszka, nadawanych ze stacji brzegowych.

Wiadomo już, że pierwszy prototypowy Kormoran 2 uzbrojony zostanie w artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy – Wróbel z Tarnowa – z 23-mm armatami i pociskami Grom. Uzbrojenie dla pierwszego Kormorana 2 zamówiono i zadatkowano już u tarnowskiego wytwórcy.

Pełna wersja artykułu ukaże się w pierwszym numerze gazety codziennej Balt Military Expo 2014 – RAPORT BME.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.